Chłopcy kontra Basia i przyjaciele

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 18:00
Zespół Chłopcy kontra Basia wraz z zespołem śpiewaczym "Nadbużański Klon Zielony" oraz z Kapelą Niwińskich dali znakomity koncert w Studiu PR im. W. Szpilmana w ramach stałego cyklu Dwójki "Muzyczna Scena Tradycji".
Audio
  • Kuba Borysiak rozmawia z Barbarą Derlak (Poranek Dwójki)
Marcin Nenko i Barbara Derlak
Marcin Nenko i Barbara Derlak Foto: Grzegorz Śledź/PR2


Grupa Chłopcy Kontra Basia lubuje się w snuciu opowieści na bazie ludowych motywów, stylizowaniu i ubieraniu swoich kompozycji we współczesne brzmienie, którego serce stanowi tytułowy kontrabas. W 2013 roku światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny - płyta “Oj tak!”.

- Oprócz tradycji polskiej można na niej odnaleźć wpływy ukraińskie i bałkańskie - wyjaśniła w rozmowie z Kubą Borysiakiem Barbara Derlak. - Niektóre stanowią po prostu przekład z serbskiego na polski. Inne opowiadają nasze własne historie w oparciu o motywy z polskich legend i gawęd - dodała.  Ów eklektyzm odzwierciedla w dużym stopniu ścieżkę rozwoju artystki. - Muzyką zainteresowałam się podczas studiów w Krakowie. Ale najpierw to były pieśni z Macedonii Piryńskiej. Droga wiodła przez Bułgarię na Radomszczyznę i ku muzyce kajockiej. W końcu Barbarę Delak, urodzoną w Chełmie, zainteresowała tradycja jej małej ojczyzny.

Zaczęła poznawać wybitnych artystów z regionu, w tym zespół śpiewaczy "Nadbużański Klon Zielony" z Zanowinia. Trzon zespołu, działającego od 1974 roku, stanowią panie urodzone na Wołyniu, stąd też w repertuarze grupy znajdują się pieśni charakterystyczne dla pogranicza wołyńskiego. “Nadbużański Klon Zielony” był wielokrotnie nagradzany podczas przeglądów folklorystycznych. Pieśni zespołu zostały spisane i wydane w publikacji “Przechowane w pamięci. Nadbużańskie pieśni pogranicza” redakcji Mariana Chyżyńskiego. Grupę tworzą: Maria Nadworska, Leokadia Prokopczuk, Józefa Stasiuk, Alina Sieniawska, Stefania Rulka, Jolanta Mordacz

- Cieszę się, że te znakomite artystki zgodziły się uświetnić nasz wieczór w Polskim Radiu - podkreśliła Barbara Derlak, która zaprosiła także Kapelę Niwińskich. - Dzięki nim zachowuję związek z tradycją, jednocześnie realizując autorskie pomysły w zespole Chłopcy kontra Basia. Kapela Niwińskich wykonuje tradycyjne melodie taneczne zasłyszane od znamienitych skrzypków i harmonistów z okolic Radomia i regionu Powiśla Maciejowickiego. Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej a w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich mistrzów. Kapela gra w składzie: Mateusz Niwiński - skrzypce, Agnieszka Niwińska - bęben, Joanna Strelnik - basy, Barbara Derlak - klarnet.

- Obecnie Mateusz fascynuje się dorobkiem Jana Gacy i w tę stronę zmierza nasz nowy materiał - dodała Barbara Derlak. Oczywiście główną atrakcją koncertu z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" , który prowadził Kuba Borysiak, był występ grupy Chłopcy kontra Basia w składzie:

Barbara Derlak - śpiew, klarnet
Marcin Nenk - kontrabas
Michał Bryndal - perkusja

mm/tj

Zobacz więcej na temat: folk koncert MUZYKA
Czytaj także

Koncert pamięci Jana Gacy - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- W czasie naszych spotkań Jan Gaca grał na skrzypcach i mówił: "No, ja się tyle nauczyłem. A wy?". Zaczynaliśmy grać, a on oceniał: "Skarbie, nie masz czasu ćwiczyć" - mówił w Dwójce Maciej Żurek podczas koncertu poświęconego pamięci radomskiego skrzypka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskane brzmienia suki biłgorajskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 22:44
W kolejnym koncercie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" w Studiu im. Władysława Szpilmana dźwięki suki biłgorajskiej zaprezentowali jej rekonstruktorzy Maria Pomianowska oraz Zbigniew i Krzysztof Butrynowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert dla Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 17:00
Pamięci tych wybitnych ludowych muzyków z Roztocza poświęcone zostało kolejne spotkanie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" zorganizowane z okazji ukazania się 28. pozycji serii płytowej "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń