REKLAMA

Europejskie wsparcie dla dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 17:26
Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie odzyska dawny blask dzięki Funduszom Norweskim i Mechanizmowi Finansowemu Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Audio
  • Europejskie wsparcie dla dawnej Warszawy (Magazyn europejski/Dwójka)
Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie
Pałac Rzeczypospolitej w WarszawieFoto: © Marek i Ewa Wojciechowscy (lic. CC/wikipedia)

Biblioteka Narodowa otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 14 milionów złotych na konserwację i renowację Pałacu Krasińskich. W "Magazynie europejskim" Paweł Siwek rozmawiał z Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatą Omilanowską o priorytetach w wykorzystaniu środków na ochronę zabytków, a z Tomaszem Makowskim - dyrektorem Biblioteki Narodowej - o tym, jakie elementy Pałacu zostaną odrestaurowane w pierwszej kolejności.

***

Park Skaryszewski jest jednym z największych parków stolicy. Powstał w latach 1905-1916, zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Osuszono bagnisty teren pastwiska, wykopane zostały dwa sztuczne stawy "Staw Kajakowy" i "Staw Łabędzi", a pozyskana w ten sposób ziemia posłużyła do usypania wzniesień. Na Jeziorze Kamionkowskim wybudowano śluzę, aby powstrzymać napływające wody Wisły. We wschodniej części parku na usypanej górce powstał sztuczny wodospad. Teraz jego zarządcy starają sie o uzyskanie funduszy unijnych, by przywrócić mu dawna świetność. O tym w rozmowie Tomasza Mościckiego z  Iwoną Fryczyńską - rzecznikiem  Zarządu Oczyszczania Miasta.

***

Trwa przedsięwzięcie teatralne "Parallel Lives". Dzięki wsparciu z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej twórcy przybliżają publiczności historię tajnych służb specjalnych z sześciu krajów byłego bloku komunistycznego - Rumunii, Niemiec, Polski, Węgier, Czech i Słowacji. O projekcie opowiadała jego menadżer Katarina Dudakova oraz dyrektor finansującej przedsięwzięcie Fundacji Kulturalnej Allianz, Michael M. Thoss.

***

W "Magazynie europejskim" nie mogliśmy oczywiście pominąć tematu, który dominował w tym tygodniu w prasie całego kontynentu - sankcji unijnych dla Rosji.

Audycję prowadził Tomasz Mościcki.

mm, ac

Czytaj także

Warszawa: Pałac Krasińskich odzyska swój dawny blask

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 17:07
- Dla mnie to wielka radość, że Warszawa doczeka się rewitalizacji jednego z największych, wprawdzie nie do końca zachowanych, ale jednak - częściowo ocalałych z pożogi wojennej - zabytków doby baroku - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dziś oceniać "pałace dla robotników"?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:25
- Pomysł wprowadzenia ludzi pracy do mieszkań, których oprawa estetyczna znacznie przekraczała koszty samej budowy, wydaje się absurdalny. Z drugiej strony, nie odnosząc się do kontekstu tamtych trudnych czasów, łatwo dziś wydać niesprawiedliwą ocenę - mówił o warszawskim MDM-ie architekt inż. Maciej Czarnecki.
rozwiń zwiń