Polskie Radio
Section05
przestrzeń publiczna

"Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej". Piotr Gliński zainicjował drugą edycję programu

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że "trwa nabór do drugiej edycji programu »Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej«". Przekazał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy "2 mln zł na finansowanie i dofinansowanie realizacji dotyczących rzeźby w przestrzeni publicznej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacja dofinansowanie rzeźba społeczeństwo przestrzeń publiczna samorząd KULTURA SZTUKA

"Jest możliwa alternatywa dla reklam". Dyrektor NID o chaosie w przestrzeni

- "Reklamoza" to duży problem, na który na szczęście coraz więcej osób zwraca uwagę. (...) Jest możliwa alternatywa i inny sposób podejścia do reklam. Nie chodzi też o to, żeby zupełnie wykluczyć i uniemożliwić działania przedsiębiorców - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia ambasador kampanii "Krajobraz mojego miasta" Bartosz Skaldawski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reklama Grzegorz Jankowski przestrzeń publiczna krajobraz

Yoyo: miejski elektryk z wymiennymi bateriami

Yoyo to propozycja idealna dla fanów miejskiej jazdy. Niewielki, dwuosobowy pojazd umożliwi zaparkowanie w nawet najmniej sprzyjających kierowcy miejscach. Nie jest typowym samochodem, ale ma ambicje stać się liderem na rynku!
Zobacz więcej na temat:  drogi społeczeństwo elektromobilność kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca samochody samochody elektryczne samochód Włochy ekologia ŚWIAT przestrzeń publiczna miasto

Ład przestrzenny ważny dla człowieka. Jego nieprzestrzeganie kosztuje miliardy

Ład przestrzenny tworzy przestrzenną racjonalność, funkcjonalność, czytelność struktur zharmonizowanych z otoczeniem, a także wysoką użyteczność i efektywność w skali krajowej, regionalnej, lokalnej. Jest to sposób ukształtowania przestrzeni w harmonijną całość, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania miasta.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski przestrzeń publiczna planowanie miasto grunty

Koronawirus a podróż pociągiem. Jak obecnie wygląda rozkład jazdy?

- Spółka tymczasowo ograniczyła ofertę przewozową i zmniejszyła częstotliwość kursowania niektórych pociągów. W ramach obowiązującego rozkładu jazdy obecnie zostało odwołanych ok. 60 procent pociągów, a 8 procent kursuje w relacjach skróconych - informuje Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity. 
Zobacz więcej na temat:  pociągi koronawirus PKP Intercity Grzegorz Frątczak przestrzeń publiczna

Jak wygląda odkażanie miast w Polsce?

– Nie wyobrażam sobie bardziej skutecznego sposobu. Efektywność tego urządzenia jest imponująca – zachwala prezes Miejskiego Zakładu Budynków w Stalowej Woli Tomasz Gunia stosowaną w tym mieście metodę dezynfekcji przestrzeni publicznej. Tam do rozpylania środka wirusobójczego służy... armatka do produkcji sztucznego śniegu. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce Trójka Patrycjusz Wyżga Ewa Dudzińska przestrzeń publiczna higiena miasto Lublin Stalowa Wola

Za zielonym domem czy w kierunku Łodzi? Jak działa GPS mózgu

Wszyscy znamy osoby, które nawet jeśli poruszają się po nieznanym terenie, doskonale radzą sobie z odnalezieniem właściwej drogi i szybko zapamiętują nowe okolice. Z pewnością znamy też i takich, którzy podążają jedną trasą, ale wracają już inną, a wycięcie charakterystycznego drzewa sprawia, że nie są w stanie określić swojej lokalizacji. Z czego wynikają te różnice?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przestrzeń publiczna mózg znaki drogowe znaki nawigacyjne nawigacja mapy komórka badania

"Bardzo krótkowzrocznie patrzymy na nasze życie"

- O dostępności myślimy jedynie poprzez pryzmat osób na wózkach. Nikt nie zwraca uwagi jak poradzi sobie osoba słabowidząca, niewidoma, poruszająca się o kulach czy z balkonikiem – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja. Gość odniósł się w ten sposób do konferencji „Miasto Dostępne”, która odbyła się 21 września w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  architektura miasto niepełnosprawni niepełnosprawność przestrzeń publiczna Warszawa