Kultura nie jest w UE traktowana jako studnia bez dna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 21:50
Tak twierdzi Lidia Geringer de Oedenberg, posłanka Parlamentu Europejskiego. Jej zdaniem, to część gospodarki, która ma przyciągnąć inwestorów. O miejscu kultury w UE z Lidią Geringer de Oedenberg rozmawiał Tomasz Mościcki.
Audio
  • Kultura nie jest w UE traktowana jako studnia bez dna (Magazyn Europejski/Dwójka)
Kultura nie jest w UE traktowana jako studnia bez dna
Foto: dragon_art/sxc.hu/cc

Pod koniec 2001 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął deklarację o ustanowieniu corocznych obchodów europejskiego święta języków. Od tego momentu w wielu krajach europejskich koniec września jest czasem święta środowiska lignwistów. Jak przekonują organizatorzy, do skutecznej komunikacji nie wystarczy dobra znajomość języków obcych - potrzebna jest również świadomość różnic kulturowych. O tym, jakie znaczenie ma edukacja językowa w Europie, opowiadają Anna Grabowska - redaktor naczelna czasopisma "Języki Obce w Szkole" - oraz Georg M. Blochmann - dyrektor Goethe-Institut w Warszawie i przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury.

*

Trwa projekt Private Nationalism, w ramach którego współpracują instytucje z Czech, Niemiec, Węgier, Słowacji, Turcji i Polski. Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej artyści z Europy Wschodniej zastanawiają się, czym dla współczesnych europejczyków jest nacjonalizm i czy nie jest to przypadkiem termin niezrozumiany. Owocem ich pracy jest wystawa, którą można oglądać od 9 listopada w krakowskiej galerii Bunkier Sztuki. O przedsięwzięciu opowiada jego kuratorka Rita Varga.

*

Kształt Komisji Europejskiej, kwestia uchodźców w UE oraz wprowadzenie euro na Litwie - to najważniejsze tematy w prasie krajów UE. Doniesienia gazet i portali internetowych w Niemczech i na Litwie śledzili: Renata Widtmann i Wojciech Szymański.

Na "Magazyn europejski" zaprasza Tomasz Mościcki.

27 września (sobota), godz. 13.30-14.00

mm

Zobacz więcej na temat: KULTURA Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czy Unia ma politykę zagraniczną w dziedzinie kultury?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 13:30
Na to pytanie o efektywną promocję unijnej kultury próbowali odpowiedzieć uczestnicy Preparatory Action, inicjatywy rozpoczętej przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie korzyści daje nam program Kreatywna Europa?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 10:35
Kreatywna Europa to program Komisji Europejskiej. Z jego budżetu finansowane jest wiele przedsięwzięć kulturalnych w całej UE. Zwłaszcza tych, których zasięg tematyczny i oddziaływanie wykraczają poza granice poszczególnych państw członkowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliony na polską kulturę

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 22:00
W "Magazynie europejskim" wybieraliśmy się m.in. do Nowego Teatru w Warszawie, kolejnej polskiej instytucji kulturalnej korzystającej ze wspólnotowych funduszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19 mln zł z Unii Europejskiej na rewitalizację teatru Warlikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 10:56
Mieszczący się w dawnej bazie śmieciarek Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego zaczyna remont siedziby. Powstaną tam: wielofunkcyjna sala teatralna, księgarnia, kawiarnia, ale też przestrzeń do wypoczynku i rekreacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 milionów euro do wzięcia!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 15:00
To łączna kwota do zdobycia w ramach Programu "Kreatywna Europa". W jego ramach można realizować projekty kulturalne oraz z obszaru mediów. - Kolejny nabór wniosków kończy się 1 października - informuje Kamila Rola z Instytutu im. Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń