Ekstremalny "Big Brother" w książce Knausgårda

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 18:00
- On się pokazuje bez skóry, wszystkie nerwy i komórki czuciowe ma na wierzchu - mówił o bohaterze drugiej części powieści Karla Ovego Knausgårda p.t. "Moja walka" Piotr Kofta.
Audio
  • Piotr Kofta i Magdalena Miecznicka recenzują 2 część "Mojej Walki" Karla Ovego Knausgårda
Karl Ove Knausgrd dostarcza czytelnikowi spojrzenia w głąb męskiej psychiki
Karl Ove Knausgård dostarcza czytelnikowi spojrzenia w głąb męskiej psychikiFoto: Wikipedia/Soppakanuuna/C.C 3.0

Norweski pisarz zdobył uznanie europejskiej publiczności rozłożonym na sześć tomów, drobiazgowym opisem swojego życia. - Przez pierwsze trzysta stron drugiego tomu łapałam się na tym, że zostaje mi w głowie każdy moment, w którym Knausgård pije kawę albo zapina kurtkę - dzieliła się swoimi wrażeniami w "Czytelni" Magdalena Miecznicka.

Na czym polega fenomen tej literackiej wiwisekcji pisarza, którego życie nie różni się od innych osób z jego pokolenia, a książki, zdaniem Piotra Kofty, są pozbawione poczucia humoru i autoironii? Według Magdaleny Miecznickiej może mieć to coś wspólnego z siłą malarskich portretów.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr Kofta i Magdalena Miecznicka

Data emisji: 22.05.2015

Godzina emisji: 17.30

bch/tj

Czytaj także

Kobiecy los w literaturze Herbjørg Wassmo

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:00
Herbjørg Wassmo najbardziej znana jest w Polsce dzięki powieści "Księga Diny", która doczekała się swej ekranizacji w 2002 roku i zachwyciła widzów i krytyków. Ewa Bilińska niedawno ukończyła tłumaczenie kolejnej powieści Wassmo - "Stulecie", ale swoją przygodę z literaturą tej pisarki zaczęła dużo wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śnieg przykryje śnieg". Kryminalne tajemnice norweskiej zimy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 17:42
– Nie jestem pewien, czy to typowa norweska powieść. Wiem jednak, że ta książka nie mogłaby powstać latem – mówił Levi Henriksen, autor książki "Śnieg przykryje śnieg".
rozwiń zwiń