REKLAMA

Polscy mieszczanie nienawidzą samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 20:00
- Mieszczanie jako klasa społeczna nigdy nie mieli w Polsce szczęścia - mówił Piotr Kofta, omawiając książkę "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcina Kołodziejczyka.
Audio
  • Rozmowa o książkach "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego i "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcina Kołodziejczyka (Czytelnia/Dwójka)
Fragment okładki książki Dysforia. Przypadki mieszczan polskich Marcina Kołodziejczyka. Opowiadania w niej zawarte przedstawiają ludzi w różnych miejskich fazach życia, ich emocje, problemy, rejestrowanie codzienności i odbieranie drugiego człowieka
Fragment okładki książki "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcina Kołodziejczyka. Opowiadania w niej zawarte przedstawiają ludzi w różnych "miejskich fazach życia", ich emocje, problemy, rejestrowanie codzienności i odbieranie drugiego człowiekaFoto: mat. prasowe

W zbiorze piętnastu tekstów "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcin Kołodziejczyk opowiada m.in. o tym, co odkrył pewien "metrobudowlaniec", wynajmujący pokój u dawnej "powstanki warszawskiej", a także czym żyją lokatorzy nowego apartamentowca, zbudowanego tak, że łatwo wzajemnie się podglądać.

- Okazało się dziś, że klasa średnia nie jest nadzieją nowe Polski, tylko tworem powszechnie znienawidzonym - podkreślał Piotr Kofta. - Najciekawsze jest to, że oni sami siebie nienawidzą: swoich korzeni, swojego awansu społecznego – mówił krytyk. Z tezą o "mieszczańskiej" niechęci i pogardy do samej siebie nie zgodziła się Magdalena Miecznicka.

Czy autor książki objawia - jak mówiła Magdalena Miecznicka, bardzo nisko oceniając omawiany zbiór - "koszmarne poczucie własnej wyższości" wobec swoich bohaterów? Co łączy pisarstwo Marcina Kołodziejczyka z książkami Doroty Masłowskiej? "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" wzbudziła w Dwójce bardzo gorącą dyskusję…

W audycji była również mowa o książce "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 19.06.2015

Godzina emisji: 17.30

mat.prasowe/jp

Czytaj także

"Lotnisko w Monachium" - powieść, która dzieli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 15:15
"Lotnisko w Monachium" Grega Baxtera to książka o samotności i rozpadzie rodziny. Ta lektura podzieliła Piotra Koftę i Magdalenę Miecznicką.
rozwiń zwiń