Opowiadania Smith. Banalne i pełne oczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 23:13
- Zdumiewające jest to, że opowiadania Zadie Smith znalazły się na szczycie literackiej hierarchii, bo wyżej w Stanach Zjednoczonych niż "The New Yorker" się nie da wejść - uważa pisarz Piotr Kofta.
Audio
  • Rozmowa o książkach: "Lost and Found. Opowiadania" Zadie Smith i "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" Davida Fostera Wallace'a (Czytelnia/Dwójka)
Zanim zajęła się beletrystyką, Zadie Smith była m.in. śpiewaczką jazzową. Rozważała też karierę aktorki musicalowej oraz dziennikarki
Zanim zajęła się beletrystyką, Zadie Smith była m.in. śpiewaczką jazzową. Rozważała też karierę aktorki musicalowej oraz dziennikarkiFoto: PAP/Hendrik Schmidt

Zadie Smith to brytyjska pisarka, mieszkająca i pisząca w Nowym Jorku. W Polsce ukazał się właśnie jej zbiór opowiadań pod tytułem "Lost and Found". W posłowiu pisarka zwracała uwagę, że opowiadania znacznie lepiej pisze się na amerykańskim rynku literackim, który ceni ten gatunek. - I świetnie za nie płaci w przeciwieństwie do Europy - mówi Magdalena Miecznicka, pisarka.

Opowiadania Smith, jak podkreślają goście audycji "Czytelnia", są stricte realistyczne, szkolne i napisane zgodnie ze sztuką pisarską, ale są napisane z tezą, co wielu czytelnikom nie musi się podobać. - Ktoś mi ostatnio zwrócił uwagę na adekwatny cytat Knausgårda, że pisanie jest wydobywaniem tego, co istnieje z cienia tego, co wiemy. Zadie Smith pisze o tym, co już wiemy doskonale i co czytaliśmy już tysiąc razy - uważa Magdalena Miecznicka.

Goście Małgorzaty Szymankiewicz mówili o tym, jacy autorzy są inspiracją dla Zadie Smith, dlaczego opowiadania brytyjskiej pisarki oceniają negatywnie oraz jaki związek z nią ma Dorota Masłowska.

W programie rozmawialiśmy również o książce Davida Fostera Wallace'a "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" (W.A.B).

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka (pisarka), Piotr Kofta (polski pisarz, z wykształcenia socjolog, pracował jako nauczyciel akademicki oraz niezależny badacz społeczny)

Data emisji: 14.08.2015

Godzina emisji: 17.30

sm/bch

Czytaj także

Juliana Barnesa hołd dla miłości

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 09:50
W "Czytelni" omówiliśmy książkę "Wymiary życia" wybitnego brytyjskiego prozaika. Zajrzeliśmy też do "Lotniska w Monachium" Grega Baxtera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lotnisko w Monachium" - powieść, która dzieli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 15:15
"Lotnisko w Monachium" Grega Baxtera to książka o samotności i rozpadzie rodziny. Ta lektura podzieliła Piotra Koftę i Magdalenę Miecznicką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanif Kureishi. Pisarz jako gatunek zagrożony

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 17:00
- W gorzkim monologu pojawia się zdanie, że dziś recenzje się nie liczą. Ważne jest, czy pisarz ma ochroniarza - mówiła autorka polskiego przekładu powieści "Ostatnie słowo" Kureishiego.
rozwiń zwiń