Iwona Rusek: zakochałam się w "Dniach bez końca"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 17:28
- Już pierwsze zdania tej książki to cudowna wizytówka tego, co czeka czytelnika – podkreślała recenzentka Dwójki, opowiadając o powieści Sebastiana Barry’ego "Dni bez końca".
Audio
  • Dwie opowieści z Ameryką w tle (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książek Foto: mat. prom.

"Dni bez końca" (wyd. W.A.B.) to powieść dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera, za którą otrzymał prestiżową Costa Award. Bohater książki, siedemnastoletni Thomas McNulty w latach 50. XIX wieku przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych z ogarniętej plagą głodu Irlandii. Zaprzyjaźnia się z Johnem Colem, obaj zaciągają się do armii i biorą udział w wojnie z Indianami. Dramatyczne wydarzenia zbliżają mężczyzn do siebie. Przygarniają dziewczynkę z indiańskiego plemienia i jako rodzina zamieszkują z dala od cywilizacji.

- Są tu dwa wielkie tematy: wielka historia, wojna z Indianami oraz wojna secesyjna, a także mała historia ludzi. Te małe historie są przepięknie poprowadzone. Jestem zakochana w tej książce - mówiła Iwona Rusek. Z wysoką oceną "Dni bez końca" zgodził się również Piotr Kofta ("tę książkę czyta się sercem").

W "Czytelni" zrecenzowaliśmy także książkę Jamesa Ellroyego "Cienie mojego życia"

"Cienie mojego życia" (wyd. (Sonia Draga) to efekt śledztwa, jakie James Ellroy prowadził w sprawie morderstwa własnej matki, uduszonej latem 1958 roku.

Zabójstwo matki sprawiło także, że Ellroy rozwinął w sobie obsesyjne zamiło­wanie do prozy kryminalnej, lecz dopiero po latach odważył się powrócić do przeszłości. Krótko po wydaniu przełomowej Białej gorącz­ki postanowił wrócić do Los Angeles i z pomo­cą emerytowanego śledczego Billa Stonera spróbować rozwiązać zagadkę dokonanego przed 38 laty morderstwa.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 15.00

mat. prom.


Czytaj także

Zachwyt i znużenie. Recenzujemy książki Cieplak i Klickiej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 16:00
Recenzenci audycji "Czytelnia" byli wyjątkowo zgodni w ocenie powieściowego debiutu poetki Barbary Klickiej oraz nowego tomu Anny Cieplak pt. "Lekki bagaż".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz mężczyzny w nowych polskich powieściach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 11:38
W audycji "Czytelnia" przyjrzeliśmy się bohaterom książek "Wysokie Chmury" Alana Sasinowskiego oraz "Mim" Szymona Słomczyńskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiadania July i powieść Pineiro

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 19:01
W audycji "Czytelnia" omówiliśmy książki Mirandy July "Pasujesz tu najlepiej" i Claudii Pineiro "Klątwa".
rozwiń zwiń