Zachwyt i znużenie. Recenzujemy książki Cieplak i Klickiej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 16:00
Recenzenci audycji "Czytelnia" byli wyjątkowo zgodni w ocenie powieściowego debiutu poetki Barbary Klickiej oraz nowego tomu Anny Cieplak pt. "Lekki bagaż".
Audio
  • Recenzje książek "Lekki bagaż" Anny Cieplak i "Zdrój" Barbary Klickiej (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek, które omówimy w Czytelni
Okładki książek, które omówimy w "Czytelni"Foto: materiały prasowe

Punktem wyjścia powieści Anny Cieplak jest pytanie: co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korporacji? Pomysł na tę fabułę pozytywnie ocenił Piotr Kofta. - Zaletą jest tu brak centralistycznego paternalizmu w spojrzeniu na prowincję. Anna Cieplak pisze o społeczności, patrząc ze środka tej społeczności i to jest świeże.

Niestety gorzej, zdaniem recenzenta Dwójki, wypadła realizacja tego pomysłu. - "Lekki bagaż" jest napisany jak strasznie długi, monotonny reportaż interwencyjny. Pierwsza rzecz wydarza się tam w okolicy strony 140, a książka ma około 300 stron - mówił Piotr Kofta.

Podobnego zdania, co Piotr Kofta, była w audycji dr Iwona Rusek. Literaturoznawczyni zwróciła uwagę na nieporadność dialogów, ale też problemy z charakterystyką bohaterów "Lekkiego bagażu".

O wiele lepsze wrażenie na gościach radiowej "Czytelni" zrobiła powieść "Zdrój" Barbary Klickiej. - Ta książka mi się podobała. Duży plus za umiejętność ekonomicznego pisania. To historia o chorobie ciała, duszy i świata, w której sanatorium jest pokazane jako instytucja totalna...

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 2.02.2019

Godzina emisji: 15.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nice". Tajemnice poezji Barbary Klickiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 16:59
W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z laureatką Nagrody Literackiej Gdynia i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tomik wierszy o intrygującym tytule "Nice". - Prowadzący galę Silesiusa zadzwonił do mnie z pytaniem, co ma z tym zrobić na scenie - przyznaje artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Cieplak: to książka o tym, że możemy być zwykli

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 14:30
- W życiu mojej bohaterki pojawia moment, gdy jest bombardowana tym, że musi iść na studia, że musi być tym i tym, a ona wcześniej zupełnie o tym nie myślała - o książce "Lata powyżej zera" opowiadała w Dwójce jej autorka Anna Cieplak.
rozwiń zwiń