"Zmierzch" Osamy Dazai. Japonia po końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 16:26
- To zmierzch epoki, arystokracji, pewnych norm obyczajowych - tłumaczyła Magda Mikołajczuk tytuł niedawno wydanej w Polsce książce Osamy Dazai z 1947 roku.
Audio
  • Nowości książkowe z Japonii: "Zmierzch" i "Dziewczyna z konbini" (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prasowe

Na powieść "Zmierzch" składają się pełne retrospekcji, przetykane fragmentami intymnych listów i dzienników, obrazy z życia rodziny na tle przemian, które po przegranej wojnie zachodziły w japońskim społeczeństwie. - To było coś więcej niż klęska wojenna, to był koniec świata - podkreślał Piotr Kofta.

Główna bohaterka, Kazuko, wraz z chorą matką opuszczają Tokio i osiedlają się na wsi. Dołącza do niech również Naoji, brat Kazuko, który ucieka przed problemami w uzależnienia. - Kazuko postanawia, że będzie się sprzeciwiała dawnej wizji kobiety jako tej, która służy ojcu, bratu, społeczeństwu. Ona buduje coś nowego na tym "zmierzchu" – mówiła Magda Mikołajczuk.

W audycji została również zrecenzowana ksiażka "Dziewczyna z konbini" Sayaki Muraty.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Magda Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 15.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Kofta: Japonia zmaga się z długoletnią społeczną depresją

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 16:49
- Przechodzą okres wielkiego kryzysu duchowego. Dawny sposób życia przestał sprawiać im przyjemność. Od dziesięcioleci trwa tam również permanentny kryzys ekonomiczny. Być może więc taka książka może mieć dla nich podwójną wartość: jako taki błysk czegoś miłego i przyjemnego - mówił Dwójkowy recenzent o książce "Kwiat wiśni i czerwona fasola".
rozwiń zwiń