Piotr Kofta: Japonia zmaga się z długoletnią społeczną depresją

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 16:49
- Przechodzą okres wielkiego kryzysu duchowego. Dawny sposób życia przestał sprawiać im przyjemność. Od dziesięcioleci trwa tam również permanentny kryzys ekonomiczny. Być może więc taka książka może mieć dla nich podwójną wartość: jako taki błysk czegoś miłego i przyjemnego - mówił Dwójkowy recenzent o książce "Kwiat wiśni i czerwona fasola".
Audio
  • Refleksje pisarzy z Kraju Kwitnącej Wiśni (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek, które omówimy w Czytelni
Okładki książek, które omówimy w "Czytelni"Foto: materiały prasowe

Bohaterem powieści Duriana Sukegawy jest Sentaro, chłopak bez wykształcenia, z trudną przeszłością i pogrzebanymi marzeniami o karierze pisarza, który pracuje w sklepiku z dorayaki - tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Jego życie odmienia spotkanie ze staruszką, którą zdradza mu przepis na doskonały farsz.

(materiały prasowe Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Drugą z książek omawianych w audycji był zbiór opowiadań Yūko Tsushimy "Jestem, tęsknię, mówię". Autorka, nieżyjąca od 2016 roku, to córka legendarnego pisarza Osamu Dazaia (1909-1948), który popełnił samobójstwo wraz z kochanką zaledwie rok po narodzinach Yūko. Gdy miała trzynaście lat, na zapalenie płuc zmarł jej starszy, cierpiący na zespół Downa brat. Przywiązanie i tęsknota za "nieobecnymi" jest jednym z głównych wątków twórczości Tsushimy, co wyraźnie odczuje czytelnik "Jestem, mówię, tęsknię".

(materiały prasowe Państwowego Instytutu Wydawniczego)

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk (Program 1 Polskiego Radia) i Piotr Kofta

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/mk

Czytaj także

Piotr Kofta: ta książka jest odważna w swojej monotonii

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 16:00
- Uczynić głównym bohaterem kogoś, który się zajmuje ewidencją gruntów, to jest odważne - mówił Dwójkowy recenzent o książce "Zaklinacz deszczu" Jiříego Hájíčka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jej ciało i inne strony" i "Bakhita". Literatura z kobietą w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:07
- Książka Machado to opowiadania o różnych traumach kobiecości związanych z orientacją seksualną, przemocą, czy niespełnionym macierzyństwem. Więcej się po niej spodziewałem zważywszy na poruszenie medialne towarzyszące jej premierze -  mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń