"Morkut i inne opowiadania" i "Ruru". Historie pisane kobiecą ręką

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 16:03
W najbliższej "Czytelni" zrecenzowaliśmy książkę "Ruru" Joanny Rudniańskiej oraz "Morkut i inne opowiadania" Aleksandry Majdzińskiej.
Audio
  • Recenzja książek "Morkut i inne opowiadania" i "Ruru" (Czytelnia/Dwójka)
Książki recenzowane w Czytelni
Książki recenzowane w "Czytelni"Foto: Mat. prasowe

"Oni chcą, żebym wszystko zapomniała. Żebym zapomniała Sklepową i tatusia. Żebym zapomniała bliźniaków i córeńkę. Żebym zapomniała, jak kiedyś mówiłam i jak kiedyś czytałam. Ale ja wcale nie chcę zapomnieć. Mój pies ma na imię Ruru. To jest biała suka z oczami pełnymi krwi, z pyskiem pełnym śliny. I z czarnymi łatami na białych bokach. Jakie to śliczne imię, RuRu, mówią. Oni to inaczej mówią, niż ja mówiłam wtedy, oni to mówią tak, że to wcale nie jest RuRu" - czytamy w opisie książki Joanny Rudniańskiej. "Ruru" to dziewięć poruszających opowiadań autorki "Kotki Brygidy", "Roku smoka" i "Snów o Hiroszimie".

Z kolei "Morkut i inne opowiadania" to zbiór historii, które ułożyły się w jedną książkę. Tuż przy głównej drodze stoi zielony znak drogowy. Napis na nim jest mylący, bo prowadzi do wsi, która jest dwa kilometry dalej. Tu jest tylko kilka domów pod lasem, a ich mieszkańcy są bohaterami tych opowiadań. Łączy ich miejsce i emocje, które to miejsce generuje. Bohaterowie Morkuta albo chcą stąd uciec, albo tu wrócić, są też tacy, którzy chcą o tym miejscu zapomnieć i tacy, którzy szukają tu swojej przeszłości, i w końcu ci, którzy czują się tu szczęśliwi.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta 

Data emisji: 04.01.2020

Godzina emisji: 12.30

materiały prom./am


Czytaj także

Adam Bahdaj. Jego książki zostały przetłumaczone na 23 języki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 05:40
Był dziennikarzem, kurierem w czasach okupacji, aktywnym działaczem polonijnym, poetą i tłumaczem literatury węgierskiej. W szerokiej świadomości zapisał się jako autor bestsellerowych powieści dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń