Polskie Radio
Section05
literatura przygodowa

Edward Niziurski: "Patrzę na świat oczami dziecka"

- Wszystkie moje pomysły są wzięte albo z moich przeżyć szkolnych, albo z tego, co chciałem przeżyć - opowiadał Edmund Niziurski w Polskim Radiu w 1966 roku. Dziś mija 10. rocznica śmierci tego pisarza, który najbardziej zasłynął z literatury przeznaczonej dla młodzieży i dzieci, ale to tylko fragment jego bogatej twórczości. 
Zobacz więcej na temat:  Edmund Niziurski literatura młodzież pisarz pisarze i poeci proza literatura polska literatura przygodowa literatura dziecięca HISTORIA

Dlaczego rycerze wciąż nas fascynują?

– Rycerzy obowiązywał kiedyś specyficzny kodeks postępowania, który w całej historii średniowiecza nigdy nie był skodyfikowany, ale określał w miarę ściśle, co mu było wolno. Z rycerzem, przynajmniej teoretycznie, można było zawrzeć ugodę, do czego nie potrzeba było żadnej umowy prawnej, wystarczyło, że on poświadczył ją swoim słowem i wszyscy mu wierzyli – mówi Jacek Komuda.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka literatura literatura polska literatura przygodowa KULTURA

Lew i Królik oraz Tajny Klub Superdziewczyn

Times Square, Central Park, Broadway, Piąta Aleja… kto nie chciałby odwiedzić Nowego Jorku? Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie, powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata, najbardziej zróżnicowanym językowo ze wszystkich istniejących współcześnie miast.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci Stany Zjednoczone literatura przygodowa

Piotr Łopuszański: rzeczy pewnych o Koperniku i Leśmanie jest niewiele

- Teraz siedzę w Koperniku i czytam wszystko, co ukazało się na jego temat. Autorzy niewiele wiedzą takich pewnych rzeczy. Trzeba więc było wielu lektur na temat Kopernika, żeby dowiedzieć się czegoś naprawdę pewnego. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku Leśmiana. Jeden autor przepisywał od drugiego, a rzeczy pewnych było niewiele - mówił gość "Literackich witamin" pisarz Piotr Łopuszański.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska literatura literatura przygodowa biografia