"Kara i nagroda" i "Krótka historia ruchu". Kobieca twarz czeskiej literatury współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 13:23
W audycji omówimy książki dwóch autorek z Czech: "Karę i nagrodę" Anny Zonovej i "Krótką historię ruchu" Petry Hulovej.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
28:50 Dwójka czytelnia 20.06.2021.mp3 Anna Zonova "Kara i nagroda", Petra Hulova "Krótka historia ruchu" (Czytelnia/Dwójka) 

"Kara i nagroda"

Wieś w górach, jeszcze niedawno zamieszkiwana przez czeskich Niemców. I bohaterowie, których życie zostało z tym miejscem w jakiś sposób związane. Jozef i Tereza, rodzeństwo z rusińskiej rodziny, oraz Lise, żona komunistycznego dygnitarza powieszonego za zdradę, trafiają tu niedługo po wojnie. Kto z nich za karę, a kto w nagrodę?

Kara i nagroda to historia opowiedziana z perspektywy czterech postaci, które różnią się pochodzeniem, wykształceniem i wiekiem. Autorka kreśli stosunki czesko-niemieckie, a także relacje osobiste, erotyczne, społeczne i rodzinne, ukazując całą tragedię XX wieku – od II wojny światowej aż po dziś. Wojna, wysiedlenie Niemców, lata 50., tzw. normalizacja i początki kapitalizmu w latach 90. – wszystko to pozostawia na bohaterach bolesny ślad. Zagubieni, pełni traum, pozbawieni korzeni i tożsamości, bezustannie ranią się nawzajem.

"Krótka historia ruchu"

W bliskiej przyszłości dochodzi do radykalnych zmian społecznych dzięki Ruchowi. To koniec reguł ciemnoczasu. Nastaje jasnoczas: zakazuje się myślenia o kobietach wyłącznie przez pryzmat ich wyglądu czy młodości ciała. Specjalne Instytucje poprawcze wychowują mężczyzn na światłych obywateli z penisem o IQ powyżej 130!

Věra, pracownica Instytucji, uczestniczy w tej walce o lepszy świat. Oddana założeniom Ruchu, przeprowadza swoich klientów przez kolejne fazy terapii, która ma ich uodpornić na "absolutnie wszystko, co czyni z kobiety, z jakiejkolwiek części jej ciała, narzędzie do bezdusznego zaspokajania prymitywnej żądzy". Działaczki muszą też użerać się z opozycją zwaną Gwardią Męskości i uświadamiać uparte kobiety, które nie chcą przyjąć faktu, że moda wyszła z mody, a makijaż to wstydliwy przeżytek. Pracy jest w bród...

(powyższe opisy pochodzą od wydawców)

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

Data emisji: 20.06.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Tęsknota za innym światem" i "Shuggie Bain". Historie podszyte bólem istnienia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 13:00
W audycji omawialiśmy dwie książki anglosaskich autorów: Ottessy Moshfegh "Tęsknota za innym światem" i "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemowit Szczerek: podczas pandemii podróżowałem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 18:33
- Nowa książka Andrzeja Stasiuka "Przewóz" jest wyśmienita, to prosta proza, świetnie napisana - mówił na antenie Dwójki Ziemowit Szczerek.
rozwiń zwiń