REKLAMA

Ziemowit Szczerek: podczas pandemii podróżowałem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 18:33
- Nowa książka Andrzeja Stasiuka "Przewóz" jest wyśmienita, to prosta proza, świetnie napisana - mówił na antenie Dwójki Ziemowit Szczerek.
Ziemowit Szczerek
Ziemowit SzczerekFoto: Jakub Porzycki/Forum

Ziemowit Szczerek - dziennikarz, pisarz, tłumacz, reportażysta - polecił w audycji dwie polskie prozy współczesne i dwa eseje historyczne. 


Posłuchaj
10:58 2021_06_14 16_46_00 _PR2_.mp3 Ziemowit Szczerek i jego ulubione książki

Wspomniał, że bardzo lubi czytać książki o podróżach. - Ja jednak sporo jeździłem, na bieżąco śledziłem informacje, gdzie można wyjechać i weryfikowałem to, pół zimy spędziłem na Bałkanach. Ale również czytałem. W swej nowej książce Andrzej Stasiuk sam siebie ociosał, zostawił esencję swego pisania. Akcja toczy się w 1941 roku, kiedy Niemcy już mają zaatakować ZSRR, jest czerwiec, rozbuchana zieleń i szczerze mówiąc to mi przyspieszyło wiosnę - mówił gość Dwójki. 

Drugą pozycją polecaną przez Ziemowita Szczerka była książka Macieja Piotra Prusa "Wyspa i inni ludzie". - To jest kryminał, który ma w sobie coś poetyckiego, opis rzeczywistości gdzieś jednak ocierającej się o wyobrażenia o Europie Środkowej. Zawsze lubiłem takie wyobrażone krainy, np. jak Zachód sobie wyobraża Europę Wschodnią, wymyślając różne Krakozje - podkreślił pisarz.

Na zakończenie dodał jeszcze kilka słów o dwóch książkach, które się uzupełniają. - Chodzi o "Ludową historię Polski" Adama Leszczyńskiego i "Wynalezienie Europy Wschodniej" Larry'ego Wolfa. One pokazują, co się dzieje z narracją, kiedy się ją ideologizuje, bardzo mocno naświetlają konkretny punkt widzenia. Te książki się jakby zderzają, były wydanie mniej więcej w tym samym czasie - zaznaczył. 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Ziemowit Szczerek (dziennikarz, pisarz, tłumacz, reportażysta)

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 16.45

mo

Czytaj także

Historia potrzebuje twarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 14:34
Pisarz powinien przez swoją twórczość dążyć do zmiany świata, zwłaszcza, że leży to w jego mocy - tak uważa fińska pisarka Sofi Oksanen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom zbudowany z pisania. Spotkanie z Tomaszem Różyckim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:02
- To jest próba zbudowania czegoś stałego w chaosie. Zatrzymania momentów, w których wydaje się, że życie ma sens - mówił w Dwójce o swojej twórczości poeta, tłumacz i eseista Tomasz Różycki.
rozwiń zwiń