"Cukry" i "Rzeszot". Nowości w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o niedawno wydanych książkach polskich pisarzy: "Cukry" Doroty Kotas" oraz "Reszot" Bartosza Sadulskiego.
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
30:01 Czytelnia Cukry i Rzeszot 11.07.2021.mp3 Książki: "Cukry" i "Rzeszot" (Czytelnia/Dwójka)

  

Bohaterką powieści "Cukry" Doroty Kotas jest dziewczyna, która usłyszała diagnozę: zespół Aspergera. Ale co to właściwie oznacza? "To jest książka o kimś innym. Można się z niej dowiedzieć, jak jest w środku czyjejś głowy i czy to miłe miejsce, czy raczej ponura nora. Jest też o tym, czy zaćmienie słońca może trwać przez całe życie i gdzie znikają wszystkie papużki faliste. Jak wyglądał Jezus zanim został gwiazdą, czy lepiej jest mieszkać w igloo niż w rodzinnym domu i co zostaje po nocnym pożarze" - czytamy w opisie książki.

"Rzeszot" Bartosza Sadulskiego to - jak zapewniają wydawcy - XIX wiek w pigułce i opowieść o polskiej emigracji przypadającej na czas pomiędzy dwoma powstaniami. To także zuchwała biografia pioniera przemysłu naftowego, historia Pana Podedwornego. Człowieka, który wszędzie był, wszystko widział, wszystkich poznał, wywoływał rewolucje i powstania, przyjaźnił się ze Słowackim, z Dickensem i z Łukasiewiczem, wykopał także pierwszy w dziejach szyb naftowy. A co najważniejsze: chciał wpłynąć na losy Europy i świata.

[Opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 11.07.2021

Godzina emisji: 12.30 

Czytaj także

"Kara i nagroda" i "Krótka historia ruchu". Kobieca twarz czeskiej literatury współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 13:23
W audycji omówimy książki dwóch autorek z Czech: "Karę i nagrodę" Anny Zonovej i "Krótką historię ruchu" Petry Hulovej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sir Arthur Conan Doyle. Zakładnik Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 05:55
– Dla nas Arthur Conan Doyle to przede wszystkim Sherlock Holmes. Mało, Sherlock Holmes, a później jego twórca Conan Doyle, podczas gdy on przez całe życie traktował te opowiadania jako rzecz zupełnie drugorzędną – mówił krytyk literacki Marek Wydmuch.
rozwiń zwiń