Literackie spojrzenie na trudne relacje

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 13:00
W "Czytelni" Iwona Rusek i Piotr Kofta zrecenzowali powieść "Mżawka" Luis Landero, a także najnowszą książkę Halle Butler "Nowa ja".
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
29:38 Czytelnia 18.07.2021.mp3 Iwona Rusek i Piotr Kofta o książkach "Mżawka" Luis Landero i "Nowa ja" Halle Butler (Czytelnia/Dwójka)

"Mżawka" Luis Landero to historia skomplikowanych relacji rodzinnych. Osiemdziesiąte urodziny matki wydają się dobrą okazją, aby zebrać ze sobą rodzinę i spróbować wyzbyć się starych urazów, które odsunęły od siebie jej członków. Łagodna z natury i ugodowa Aurora, powierniczka wszystkich tajemnic i jedyna osoba, która wie, jaką moc mają nadal rodzinne demony z przeszłości, próbuje jednak odwieść od tego pomysłu Gabriela, obawiając się, że próba pojednania zaostrzy tłumione dotąd konflikty.

I rzeczywiście, każda kolejna rozmowa telefoniczna zamienia się w coraz bardziej zaciętą kłótnię. Tak poznajemy życie Sonii, Andrei, Horacia, Aurory, Gabriela i matki, a wraz z nimi - losy tej rodziny od czasów, gdy rodzeństwo było dziećmi. Dawne spory powracają niczym mżawka, która z czasem przerodzi się w ulewę i zagrozi powodzią…

Bohaterką powieści "Nowa ja" Halle Butler jest trzydziestoletnia Millie - kobieta rozczarowana życiem i nudną codziennością. Wolny czas spędza, oglądając seriale i pijąc piwo, póki nie zaśnie na kanapie, aby rano obudzić się w identycznej rzeczywistości. Nie lubi swojej najlepszej przyjaciółki i mimo upływu czasu wciąż nie może pogodzić się z rozstaniem z chłopakiem. Nie ma też wymarzonej pracy ani celu zawodowego, przez większość czasu chwyta się tymczasowych zajęć, których nienawidzi, ale wie, że musi się z czegoś utrzymać. Z letargu wyrywa ją mglista wizja awansu, która jednak jest równie iluzoryczna jak chwilowy przypływ motywacji do działania.

"Nowa ja" to przede wszystkim ponury obraz sytuacji młodych ludzi na rynku pracy. Główna bohaterka balansuje między kreowanym przez media poczuciem, że każdy musi osiągnąć zawodowe spełnienie, a bardzo ograniczonymi możliwościami znalezienia pracy, która miałaby sens i gwarantowała stabilizację finansową. W tej powieści Butler nie daje czytelnikowi prostych odpowiedzi, ale pozwala na chwilę rozbawienia, współczucia dla samego siebie i refleksji nad amerykańską kulturą konsumencką.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 18.07.2021

Godzina emisji: 12.30 

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

"Kara i nagroda" i "Krótka historia ruchu". Kobieca twarz czeskiej literatury współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 13:23
W audycji omówimy książki dwóch autorek z Czech: "Karę i nagrodę" Anny Zonovej i "Krótką historię ruchu" Petry Hulovej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W poszukiwaniu tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 20:08
W niedzielnej audycji dwie pozycje książkowe: Sławomir Shuty "Nowy wspaniały smak" i Katarzyna Michalczak "Mam na imię nie mam".
rozwiń zwiń