"Niejedno" i "Furtka przy dozorcy". Debiut i powieść nie-powieść

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o dwóch książkach polskich autorów: "Niejedno" Barbary Woźniak oraz "Furtka przy dozorcy" Waldemara Bawołka.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
36:35 2021_08_01 12_29_43_PR2_Czytelnia.mp3 Barbara Woźniak "Niejedno", Waldemar Bawołek "Furtka przy dozorcy" (Czytelnia/Dwójka)

 

"Niejedno"

Szymon Kowalski, wykładowca akademicki prowadzący zajęcia z etyki dla przyszłych lekarzy, na polecenie przełożonej przygotowuje fakultet poświęcony medycynie III Rzeszy. Z początkiem roku akademickiego przeprowadza się do rodzinnego miasta, Tarnowa, by zająć się ojcem chorującym na alzheimera. Henryk jeszcze żyje, ale już go nie ma, a w każdym razie jest go z dnia na dzień coraz mniej – blaknie niczym liczby z obrazów Romana Opałki.

Pochwyceni przez Barbarę Woźniak w intertekstualną sieć, czytamy wraz z głównym bohaterem jej powieści Foucaulta i Sontag, Dagermana i Lavant, a jednocześnie towarzyszymy mu w nieoczywistej pracy żałoby, słuchając Cohena i Świetlickiego.

Jakkolwiek byśmy się starali, pytań dręczących Szymona nie da się zlekceważyć: Co mają ze sobą wspólnego nowoczesna ideologia biopolityczna i pozycja pacjenta we współczesności? I czy wszyscy – mimowolnie, rządzeni przez dyskurs – jesteśmy baumanowskimi ogrodnikami plewiącymi chwasty w trosce o zdrowie publiczne?

Za swoją debiutancką powieść Barbara Woźniak została laureatką II edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

"Furtka przy dozorcy"

"A gdy nie godzę się na świat, Marchewa żąda, bym wziął papier ścierny i wyczyścił rdzewiejące rury w piwnicach. Coś mi mówi, że nie ma co się sprzeciwiać, lepiej wykonać polecenie bez szemrania i pozostać we wspólnocie. I tak już nazbyt się wyróżniam. Poczyszczę trochę rury, powsłuchuję się w siebie, a co mi szkodzi, przecież płacą mi za to".

Trudno uwierzyć, ale Waldemar Bawołek napisał książkę, w której nie ma ani słowa o Ciężkowicach. "Furtka przy dozorcy" to "czyn literacki" najwyższej próby, stwierdził Adam Wiedemann. Powstała kilkanaście lat temu, gdy Bawołek nie miał nadziei na znalezienie wydawcy i zatrudnił się jako robotnik przy remoncie bloku na krakowskich Azorach. A dziś "zaskakuje aktualnością, nieustannym wsadzaniem dociekliwego palca we wciąż niezasklepione narodowe rany" (Wiedemann).

[powyższe opisy pochodzą od wydawców]

Gośćmi audycji byli Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 1.08.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Skóra" i "Wyborny trup". Dystopijne wizje świata

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 13:03
W audycji omawialiśmy dwie książki zagranicznych autorów: "Skóra" Brytyjczyka Liama Browna oraz "Wyborny trup" Argentynki Agustiny Bazterriki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Góry Literatury. "To jest wydarzenie interdyscyplinarne"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 18:30
- Literatura jest na pierwszym miejscu, ale to są również spotkania z intelektualistami, na których poruszamy ważne tematy społeczne - mówiła na antenie Dwójki Beata Kłossowska-Tyszka, dyrektor Festiwalu Góry Literatury.
rozwiń zwiń