"Skóra" i "Wyborny trup". Dystopijne wizje świata

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 13:03
W audycji omawialiśmy dwie książki zagranicznych autorów: "Skóra" Brytyjczyka Liama Browna oraz "Wyborny trup" Argentynki Agustiny Bazterriki.
Okładki książek Skóra Liama Browna oraz Wyborny trup Agustiny Bazterriki
Okładki książek "Skóra" Liama Browna oraz "Wyborny trup" Agustiny BazterrikiFoto: materiały prom.

Posłuchaj
29:51 Dwójka czytelnia 25.07.2021.mp3 Liam Brown "Skóra", Agustina Bazterrika "Wyborny trup" (Czytelnia/Dwójka) 

"Skóra"

Po wybuchu epidemii, która powoduje szybką i bolesną śmierć, naukowcy ze zdumieniem odkryli, że wirus tak bardzo osłabia odporność, że zagrażają nam najmniejsze drobinki skóry innych ludzi. Wszyscy są na wszystkich uczuleni. Nie możemy przebywać w jednym pomieszczeniu. Nie ma mowy o dotyku. Aby przetrwać, musimy poddać się całkowitej izolacji. Tymczasem w życiu Angeli niewiele się zmieniło. Dalej pracuje przed komputerem od rana do nocy, dzieci siedzą pozamykane w swoich pokojach i porozumiewają się przez komunikatory. A jeśli chodzi o jej męża, cóż… Pod pewnymi względami ich małżeństwo też wygląda tak jak wcześniej. Ale pewnego dnia Angela zauważa tajemniczego mężczyznę spacerującego bez maski ani jakiejkolwiek innej ochrony. Wygląda, jakby można go było dotknąć bez żadnych konsekwencji…

Książka powstała wiosną 2019 roku. Rok później wybuchła pandemia COVID-19 i nauczyliśmy się żyć w izolacji od innych. Zaczął nas dziwić widok odsłoniętych twarzy na ulicy. "Skóra" przedstawia wizję przyszłości, która zdaje się niedorzeczna, ale jest przerażająco prawdopodobna. Liam Brown zmusza nas do zastanowienia się, co czyni nas ludźmi, i do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy kontakt fizyczny jest konieczny, aby się do kogoś zbliżyć.

"Wyborny trup"

Dystopijna, prowokacyjna i niezwykle ważna powieść o moralności i ludzkich żądzach. Dla czytelników o mocnych nerwach.

Po Przemianie kwitnie handel "mięsem specjalnym". Marco, syn rzeźnika, wie, jakimi prawami rządzi się ta branża. Pogrążony w rozpaczy po stracie ukochanej osoby z goryczą obserwuje upadek ludzkiej moralności. Pewnego dnia otrzymuje prezent od jednego z kontrahentów – żywą samicę, perfekcyjny okaz wart fortunę. Wie, że domowe hodowle są surowo zakazane. Może ją sprzedać. Może zrobić ucztę. Albo może też...

Gdy wzgarda i bunt wezmą górę nad rozsądkiem, zacznie łamać zasady, które sam stworzył.

[powyższe opisy pochodzą od wydawców]

Gośćmi audycji byli Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 25.07.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Maciej Klimarczyk: żeby wejść w klimat kryminału, słuchałem Pucciniego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 17:00
- Kiedy zasiadałem do pisania tej książki, chciałem opisać pewne procesy psychiczne, mroczne strony naszej osobowości i ludzkiej duszy - mówił w Dwójce psychiatra i autor powieści kryminalnej "Śpiewaczka" Maciej Klimarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cukry" i "Rzeszot". Nowości w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o niedawno wydanych książkach polskich pisarzy: "Cukry" Doroty Kotas" oraz "Reszot" Bartosza Sadulskiego.
rozwiń zwiń