"Nie w humorze" i "Pottsville". Krytycznie i z dowcipem o współczesnej Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 13:00
W audycji mówiliśmy o dwóch książkach amerykańskich autorów: zbiorze dowcipnych, zjadliwych felietonów "Nie w humorze" Fran Lebowitz i brawurowej kryminalnej grotesce doprawionej absurdalnym humorem "Pottsville" Jima Thompsona.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
29:48 Czytelnia 15.08.2021.mp3 Recenzje książek "Nie w humorze" i "Pottsville" (Czytelnia/Dwójka)

"Nie w humorze"

Błyskotliwy zbiór dowcipnych, zjadliwych felietonów pióra Fran Lebowitz, gwiazdy dokumentalnego miniserialu Netfliksa "Udawaj, że to miasto" w reżyserii Martina Scorsese.

Lebowitz bierze na celownik swojego ciętego humoru wszystko – od dzieci ("rzadko dysponują sensowną gotówką, którą można by od nich pożyczyć") przez rozmowy o seksie ("gdyby twoje fantazje erotyczne kogoś interesowały, już dawno nie byłyby fantazjami") po nowojorskich kamieniczników ("świętym obowiązkiem każdego kamienicznika jest utrzymywanie w budynku odpowiedniej liczby karaluchów").

Jej stosunek do pracy to świetna odtrutka na współczesną wyczerpującą kulturę samodoskonalenia ("13.40 -- Myślę, czy by nie wstać, dochodzę jednak do wniosku, że nagły ruch mógłby mi zaszkodzić. Jeszcze trochę czytam i sobie popalam").

Fran Lebowitz jest żywą legendą Nowego Jorku. Przyjechawszy do tego miasta przeszło pięćdziesiąt lat temu, szybko wyrobiła sobie markę jako felietonistka założonego przez Andy'ego Warhola miesięcznika "Interview", z czasem opublikowała też dwa bestsellerowe zbiory tekstów. Należy do najbardziej przenikliwych komentatorów amerykańskiego życia społecznego, jest cenioną mówczynią, ikoną stylu, wytrawną ironistką i flanerką.

"Pottsville"

Nick Corey jest szeryfem w miasteczku Pottsville na południu Ameryki. Ponad wszystko ceni sobie spokojne życie – za wszelką cenę unika kłopotów i stroni od konfrontacji. Kiedy jednak dwóch alfonsów zaczyna niszczyć jego reputację, zwraca się z prośbą o pomoc do szeryfa z pobliskiego miasteczka. Dzięki radom kolegi w bohaterze zachodzi zmiana. Następnego dnia alfonsi znikają w tajemniczych okolicznościach. Kto jeszcze przeszkadza Nickowi w utrzymaniu władzy?

"Pottsville" to brawurowa kryminalna groteska doprawiona absurdalnym humorem, w której pod powierzchnią drzemie mroczna przypowieść. Thompson opowiada barwną historię miasteczka liczącego zaledwie tysiąc dwustu osiemdziesięciu mieszkańców, soczystą, pełną manipulacji, zaskakujących zwrotów akcji i spisków, przywodzącą na myśl najlepsze filmy Quentina Tarantino.

Ta powojenna pulp fiction to także zjadliwa satyra na Amerykę dawną i współczesną, jej społeczeństwo i polityków, powieść, która zyskała już w Stanach status kultowej.

[oba opisy pochodzą od wydawców]

Gośćmi audycji będą Magdalena Mikolajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikolajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 15.08.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Niejedno" i "Furtka przy dozorcy". Debiut i powieść nie-powieść

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o dwóch książkach polskich autorów: "Niejedno" Barbary Woźniak oraz "Furtka przy dozorcy" Waldemara Bawołka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krótka wycieczka" i "Okręg Sinistra". Ważne polskie premiery po latach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 13:24
W audycji rozmawialiśmy o dwóch książkach zagranicznych autorów, które kilkadziesiąt lat po premierze wreszcie doczekały się polskiego wydania: "Krótka wycieczka" Antuna Šoljana i "Okręg Sinistra" Ádáma Bodora.
rozwiń zwiń