"Krótka wycieczka" i "Okręg Sinistra". Ważne polskie premiery po latach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 13:24
W audycji rozmawialiśmy o dwóch książkach zagranicznych autorów, które kilkadziesiąt lat po premierze wreszcie doczekały się polskiego wydania: "Krótka wycieczka" Antuna Šoljana i "Okręg Sinistra" Ádáma Bodora.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
29:29 Dwójka czytelnia 8.08.2021.mp3 "Krótka wycieczka" Antuna Šoljana i "Okręg Sinistra" Ádáma Bodora (Czytelnia/Dwójka) 

"Krótka wycieczka"

To powieść wybitnego chorwackiego pisarza, poety, tłumacza i krytyka literackiego Antuna Šoljana (1932–1993), wydana w Jugosławii w 1965 roku. Autor wykorzystuje wątek podróżowania, aby zbudować opowieść o kilkugodzinnej wycieczce przypadkowej grupy młodych ludzi – historyków sztuki, dziennikarzy, fotografów – skupionych wokół zagadkowej postaci Roka, obdarzonej trudną do zrozumienia charyzmą. Wspólnie wyruszają na poszukiwanie tajemniczego klasztoru w interiorze półwyspu Istria. Mają się tam znajdować średniowieczne i nikomu dotąd nieznane freski.

Ta na pierwszy rzut oka trywialna podróż przynosi wiele niespodzianek i rozczarowań, a poszczególni jej uczestnicy, z różnych powodów, stopniowo odłączają się od grupy. Ostatecznie tylko dwie osoby docierają do celu, ale nie jest jasne, czy ten klasztor na końcu drogi to rzeczywistość, czy - halucynacja. Z pewnością jednak to krótkie podróżowanie, pełne niejednoznacznych obrazów i rozważań, staje się powodem do namysłu nad ludzką egzystencją, z wyraźnymi odniesieniami do tradycji kulturowej i współczesności.

Droga przez kamienistą Istrię, pod śródziemnomorskim słońcem, to metafora drogi przez życie. Próżno tu szukać prostych odpowiedzi na ważne pytania, bo podczas wędrówki przeważają bezdroża. W oryginalnej i osobliwej atmosferze powieści znajdziemy pokrewieństwa z takimi klasykami tego czasu jak Ernest Hemingway czy Albert Camus oraz przedstawicielami amerykańskiej kontrkultury spod znaku Beat Generation (Jack Kerouac).

[opis pochodzi od wydawcy]

"Okręg Sinistra"

"Pisarstwo Ádáma Bodora jest czymś wyjątkowym. Jego spokojny ton, pewien rodzaj fatalizmu narracji, w której wszystkie zdarzenia wydają się nieuniknione i nieodwołalne, to coś, z czym nigdy wcześniej się nie spotkałem. To pisarstwo, które ani przez moment nie próbuje się usprawiedliwiać czy zalecać do czytelnika. W skromnej biograficznej notce wyczytałem kilka ważnych dla mnie informacji: mieszkał w Transylwanii, studiował teologię, był więźniem politycznym. W mojej prywatnej klasyfikacji zajęć "okołopisarskich" teologia i więzienie zawsze stały bardzo wysoko. No i jeszcze ta Transylwania… " - Andrzej Stasiuk, wydawca książki.

Gośćmi audycji byli Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 8.08.2021

Godzina emisji: 12.30

Na "Czytelnię" w niedzielę (8.08) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

Czytaj także

"Niejedno" i "Furtka przy dozorcy". Debiut i powieść nie-powieść

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o dwóch książkach polskich autorów: "Niejedno" Barbary Woźniak oraz "Furtka przy dozorcy" Waldemara Bawołka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Stolica Języka Polskiego. "Docierają do nas głosy, żebyśmy coraz wyżej podnosili poprzeczkę"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 14:54
- Mimo że jest to festiwal wakacyjny, to docierają do nas takie głosy naszych bywalców, żebyśmy coraz wyżej podnosili poprzeczkę. Domagają się tego, żebyśmy poważnie rozmawiali o literaturze i tak staramy się robić - mówił w Dwójce Piotr Duda, dyrektor nadchodzącego 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
rozwiń zwiń