"Wilcza rzeka" i "Ballada o śląskim Teksasie". W poszukiwaniu własnego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:25
W "Czytelni", wraz z Magdaleną Mikołajczyk i Piotrem Kofta, recenzowaliśmy "Wilczą rzekę" Wioletty Grzegorzewskiej oraz "Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie" Michaela Sowy.
Okładki książek Wilcza rzeka i Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie
Okładki książek "Wilcza rzeka" i "Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie"Foto: Mat. prasowe

Wioletta Grzegorzewska PAP 1200.jpg
Wioletta Grzegorzewska: w czasie pandemii stałyśmy się z córką bezdomne

"Wilcza rzeka" to autobiograficzna, oparta na dzienniku, powieść drogi, która relacjonuje dramatyczne losy pisarki, samotnej matki, mieszkającej na stałe w Wielkiej Brytanii.

Bohaterka zamierza wraz z córką, psem i kotem wyprowadzić się z niewielkiej wyspy, położonej nad kanałem La Manche. Kiedy jest gotowa do drogi, jej plany krzyżuje wybuch epidemii. Ostatnim promem udaje jej się przepłynąć do Southampton, skąd wyrusza do Hastings. Jednak na miejscu okazuje się, że nie czeka na nią obiecane mieszkanie. Od tego dnia tuła się z córką po tymczasowych kwaterach, które dzieli z innymi - imigrantami, biedakami i - tak jak ona - życiowymi wykolejeńcami. Wreszcie staje się bezdomna - czytamy w opisie książki.

Posłuchaj
28:18 Dwójka czytelnia 21.11.2021.mp3 "Wilcza rzeka" Wioletty Grzegorzewskiej" i "Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie" Michaela Sowy (Czytelnia/Dwójka) 

"Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie" to opowieść po poszukiwaniu raju na ziemi. Pewnego dnia z dalekiego Teksasu do śląskiej wsi Płużnica przychodzi list. To zaproszenie od franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, skierowane do jego braci z rodzinami. Jest połowa XIX wieku. Płużniczanom, mimo zniesienia pańszczyzny, żyje się coraz trudniej. Postanawiają wyruszyć do Ameryki. Bardzo szybko się okazuje, że w tę podróż wybiorą się nie tylko krewni zakonnika…

Kilkuset Ślązaków udaje się w ponaddwumiesięczną odyseję przez kraje niemieckie, Ocean Atlantycki i prerie Teksasu. Zakładają istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio. Tyle historia, która stanowi tło ballady o teksaskich Ślązakach, pełnej humoru, wzruszeń i lokalnego kolorytu, gdzie ślonsko godka funkcjonuje na równych prawach z angielskim i hiszpańskim.

[powyższe opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczyk i Piotr Kofta

Data emisji: 21.11.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Gdyby Nina wiedziała", "Utracony obraz". Literacki pomost między Izraelem a Palestyną

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:27
W audycji rozmawialiśmy o książkach "Gdyby Nina wiedziała" izraelskiego pisarza Dawida Grossmana oraz "Utracony obraz" Asmy Al-Atauny - palestyńskiej beduinki, od 2001 roku mieszkającej we francuskiej Tuluzie. Powieści recenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bratnia dusza" i "Anomalia". Francuskie powieści, które zachwyciły świat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 13:00
- "Bratnia dusza" to pierwsza napisana po francusku książka, która dostała międzynarodowego Bookera. I jest to książka intensywna, ale bardzo sensualna, dostarczająca czytelnikowi niezwykle silnych emocji - mówił w Dwójce Piotr Kofta o najnowszej książce Davida Diopa, francuskiego pisarza pochodzenia senegalskiego.
rozwiń zwiń