"Gdyby Nina wiedziała", "Utracony obraz". Literacki pomost między Izraelem a Palestyną

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:27
W audycji rozmawialiśmy o książkach "Gdyby Nina wiedziała" izraelskiego pisarza Dawida Grossmana oraz "Utracony obraz" Asmy Al-Atauny - palestyńskiej beduinki, od 2001 roku mieszkającej we francuskiej Tuluzie. Powieści recenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
30:06 Czytelnia Dwójka 7 listopad 2021 12_30_04.mp3 Recenzje książek "Gdyby Nina wiedziała" Dawida Grossmana oraz "Utracony obraz" Asmy Al-Atauny (Czytelnia/Dwójka)

 

"Gdyby Nina wiedziała" to oparta na prawdziwych wydarzeniach najnowsza powieść Dawida Grossmana, wybitnego pisarza izraelskiego, wymienianego jako pewny kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

W swojej powieści Grossman tworzy migotliwą mozaikę wspomnień, w której odziedziczone traumy, rodzinne zdrady i wielka miłość składają się na głęboko ludzki obraz życia kilku żydowskich pokoleń.

"Utracony obraz" to przejmująca, słodko-gorzka powieść o dojrzewaniu w Strefie Gazy. Zaskakująca lektura przeplatająca wielkie marzenia i dziecięce przyjaźnie z rozpaczą, biedą oraz przemocą izraelskiej okupacji.

Asma szuka w życiu tylko jednego: kilku spokojnych i bezpiecznych metrów kwadratowych, na których mogłaby postawić stół oraz nieduże łóżko. Decyduje się na ucieczkę – najpierw z Gazy do Hiszpanii, a potem kolejną do Francji. Jak najdalej od wścibskich sąsiadów z osiedla Czarnych i od społeczeństwa, które dręczy samo siebie tym mocniej, im bardziej jest uciskane przez okupanta, dźwigającego ze sobą, oprócz tułaczego namiotu, zwyczaje należące do przeszłości

(opisy pochodzą od wydawców)

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk  i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 7.11.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Papcio Chmiel. Jak z plamy tuszu zrodziła się legenda

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 04:00
Henryk Jerzy Chmielewski - jak naprawdę nazywa się Papcio Chmiel - zmarł 22 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. Rysownik, powstaniec warszawski, stworzył niezapomnianą serię komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia. Na antenie Polskiego Radia Papcio Chmiel wspominał m.in. moment narodzin swoich legendarnych bohaterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Opowieść Artura Gordona Pyma" E. A. Poe [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:02
W serii Polskiego Radia "Radiobook" po raz pierwszy sięgamy do twórczości mistrza horroru - Edgara Allana Poe. Proponujemy "Opowieść Artura Gordona Pyma", w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (nagranie z 1995 roku).
rozwiń zwiń