"Unicestwianie" i "Bliscy" - nowa proza francuska

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 12:00
Ponad miesiąc temu na rynku wydawniczym ukazała się powieść "Unicestwianie" Michela Houellebecqa, a kilka dni temu pojawiła się długo wyczekiwana książka tegorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Annie Ernaux pt. "Bliscy". W audycji "Czytelnia" pochyliliśmy się nad tymi właśnie tytułami.
Unicestwianie i Bliscy. Co nowego w literaturze?
"Unicestwianie" i "Bliscy". Co nowego w literaturze?Foto: mat. promocyjne

"Unicestwianie" to długo wyczekiwana powieść jednego z najgłośniejszych francuskich pisarzy. W opisie wydawniczym czytamy:

Michel Houellebecq przenosi nas w czas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2027 roku. Odkrywa kulisy władzy, marketingu politycznego, bolączki społeczeństwa i nasze własne, pojedyncze. Głównym bohaterem powieści jest Paul, urzędnik z gabinetu ministra finansów, który stara się pogodzić karierę z kryzysem wieku średniego, umierającym ojcem i próbą naprawienia swojego małżeństwa. We francuskiej prasie pisze się, że powieść zaczyna się jak thriller polityczny, a kończy jak thriller filozoficzny. "Unicestwianie" to realistyczna powieść o akcentach dystopijnych, ale niepozbawiona nadziei, czułości i pewnego romantyzmu.

[opis wydawcy]

Posłuchaj
29:54 Dwojka Czytelnia 2022_12_04-12-30-09.mp3 "Unicestwianie" i "Bliscy" - nowa proza francuska (Czytelnia/Dwójka)

 

Annie Ernaux to tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Wyróżniono ją "za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci". W listopadzie na rynku ukazała się książka "Bliscy". To trzy autobiograficzne prozy.

Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, „dorobieniu się” i szacunku otoczenia. O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Ta, niczym archiwistka pamięci, opisuje dziedzictwo swoich najbliższych, łącząc kobietę, którą jest teraz, z dzieckiem, którym była w przeszłości.

[opis wydawcy]

Annie Ernaux
Annie Ernaux

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr KoftaMagdalena Mikołajczuk

Data emisji: 4.12.2022

Godzina emisji: 12.30

mg/kor


Czytaj także

Trudem i żartem - losy odmienione

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 11:06
Wspólnym wątkiem lektur recenzowanych w kolejnym wydaniu "Czytelni" była przemiana - ta podnosząca i ta prowokująca upadek. Nasi goście, Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta, sięgnęli po powieść "Wyspa kobiet" Lauren Groff w przekładzie Jerzego Kozłowskiego oraz po "Tylla" Daniela Kehlmanna w tłumaczeniu Urszuli Poprawskiej.
rozwiń zwiń