Polskie Radio
Section05
Annie Ernaux

Nobel dla Annie Ernaux. "Od początku pisała o tym samym"

- Jak na to spojrzeć z dzisiejszej perspektywy, to ona właściwie pisała ciągle o tym samym, czyli o sobie, swojej rodzinie, Francji, swoim pokoleniu, o wychodzeniu z ludowości, o przekształcaniu się samej siebie w klasę średnią, intelektualistkę - mówił w radiowej Dwójce prof. Krzysztof Jarosz, współautor przekładu książki Annie Ernaux "Lata". Francuska autorka to tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla literatura Annie Ernaux Dwójka Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA tłumacz

Noblowska noc 2022 w "Trójce pod Księżycem"

Literackiego Nobla otrzymała francuska pisarka Annie Ernaux. Wydarzenia towarzyszące przyznawaniu najsłynniejszej nagrody świata są podporządkowane tradycji. Tylko wyjątkowe okoliczności mogą ją zaburzyć. Podstawowe zasady ustanowił fundator Nagrody – szwedzki naukowiec, wynalazca, biznesmen, także pacyfista – Alfred Nobel (1833-1896). Tradycyjnie noblowską noc przeżyliśmy w "Trójce pod Księżycem". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka nagroda Nobla Annie Ernaux Barbara Marcinik KULTURA literatura Francja Trójka

Literacki Nobel dla Annie Ernaux. "Ma uprzywilejowaną pozycję poznawczą"

Francuska pisarka, autorka autobiograficznych powieści - Annie Ernaux - została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu wskazano, że wyróżnienie przyznano za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej". Jeden z gości "Ekspresu Jedynki" stwierdził, że na uwagę zasługuje "uprzywilejowana pozycja poznawcza" pisarki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Annie Ernaux nagroda Nobla

Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux. Twórczość "między biografią a fikcją"

W Polsce jest prawie nieobecna, we Francji to jedna z najważniejszych żyjących autorek. Jej proza bywa zaskoczeniem dla czytelnika. – Znana jest z tego, że pisze książki głęboko autobiograficzne, zarazem zacierając granice między życiem realnym a fikcją – mówił w Polskim Radiu krytyk literacki Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  Annie Ernaux literatura nagroda Nobla KSIĄŻKA książki pamięć biografia Francja Małgorzata Szymankiewicz Magdalena Miecznicka Piotr Kofta