REKLAMA

Lena Dunham - co ukrywa ekshibicjonistka?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:04
"Nie taka dziewczyna" to dzieło za trzy i pół miliona dolarów. Taką zaliczkę Lena Dunham otrzymała od wydawnictwa Random House. I wkrótce potem wywołała skandal.
Audio
  • Recenzje książek "Nos Pinokia" Leifa Perssona oraz "Nie taka dziewczyna" Leny Dunham (Czytelnia/Dwójka)
Fragment okładki książki Nie taka dziewczyna Leny Dunham
Fragment okładki książki "Nie taka dziewczyna" Leny DunhamFoto: mat. prasowe

Urodzona w 1986 r. Lena Dunham to dość barwna postać amerykańskiego show-biznesu. Scenarzystka i reżyserka popularnego w USA i w Europie serialu "Dziewczyny" gra w nim także główną rolę. Jej postać - Hannah Horvath - jest dwudziestokilkulatką, której czas wypełniają między innymi próby napisania książki.

Ta zbieżność losów autorki i jej bohaterki oczywiście nie jest przypadkowa. - Książka Leny Dunham jest zbiorem esejów autobiograficznych, blisko związanych z serialem - powiedział Piotr Kofta. - Część z nich występuje jako teksty pisane przez Hannę Horvath, powtarza się także część serialowych motywów. Pytanie o to, co jest fikcją, a co prawdą, nie ma większego sensu - zauważył.

"Nie taka dziewczyna" z jednej strony każe pytać o granice ekshibicjonizmu, z drugiej budzi wątpliwości co do zgodności opowieści z prawdziwym życiem autorki.

***

W audycji rozmawialiśmy także o książce Leifa GW Perssona "Nos Pinokia".

***
Tytuł audycji:
Czytelnia
Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta

Data emisji: 30.01.2015
Godzina emisji: 17.30

mc/ag

Czytaj także

Książki żenujące i wciągające. Literacki ranking 2014

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 10:00
Kto zawiódł, a kto zainteresował? W specjalnym wydaniu Dwójkowej "Czytelni" podsumowaliśmy literacko miniony właśnie rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór o nowego Żulczyka. Irytuje czy imponuje?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 18:40
- Ta książka jest jak amerykański film: dobrze skonstruowana, ale nijak ma się do rzeczywistości - krytykowała Magdalena Miecznicka. - To nie jest powieść realistyczna - bronił Piotr Kofta.
rozwiń zwiń