"Ruska klasyka" i "Gogolowe disco". Środkowoeuropejski miszmasz

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 15:00
Audycję "Czytelnia" poświęciliśmy tym razem dwóm książkom autorów ze środkowej Europy. "Ruską klasykę" napisał Słowak Daniel Majling - dramaturg, autor komiksowy i książkowy - natomiast "Gogolowe disco" to dzieło Paavo Matsina - pisarza z Estonii. 
Ruska klasyka, Gogolowe disco
"Ruska klasyka", "Gogolowe disco"Foto: materiały promocyjne

Paavo Matsin, "Gogolowe disco" (tł. Anna Michalczuk-Podlecki)

Wydawnictwo: Marpress
Data premiery: 18.08.2022

Kiedy na progu antykwariatu w Viljandi staje zmartwychwstały Nikołaj Gogol, Arkasza Siewiernyj przewraca się z wrażenia.

Mistrza pod swoją opiekę biorą antykwariusz, barmanka, złodziej kieszonkowy i miłośnik Beatlesów. Wśród takich osobowości wszystko może się zdarzyć, szczególnie że Estonia znów nie z własnej woli znalazła się pod panowaniem Imperium Rosyjskiego.

Czy sztuka, muzyka i literatura mogą stać się zapalnikami rewolucji?


Daniel Majling, "Ruska klasyka" (tł. Weronika Gogola)

Wydawnictwo: Korporacja Ha!art
Data premiery: 17.10.2022
Autor: Daniel Majling

Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby na jednym z przejść granicznych celnicy zamiast tirów z tanimi podróbkami markowych ciuchów typu adidos i nikhe skonfiskowali tony podrobionych i fejkowych klasyków: Dostojevzsky, Toystoy, Toorgeneff. Zbiór opowiadań autorstwa słowackiego pisarza Daniela Majlinga, pt. "Ruska klasyka", szybko stał się bestsellerem. Już niedługo te piekielnie dowcipne podróby trafią do rąk polskich czytelników. Ruska klasyka, just do it!

[O AUTORZE]

Daniel Majling studiował w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie, po ukończeniu której otrzymał angaż w teatrze dramatycznym w Nitrze, gdzie pracował jako dramaturg. Od 2014 roku jest dramaturgiem sceny narodowej w Teatrze Narodowym w Bratysławie. Zasłynął jako twórca kultowego autorskiego komiksu "Rudo", który pierwotnie ukazał się w Czechach. "Ruska klasyka" to jego debiut prozatorski, za który otrzymał nagrodę publiczności Anasoft Litera - najważniejszą literacką nagrodę na Słowacji.

[O TŁUMACZCE]

Weronika Gogola jest absolwentką ukrainoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka nagrodzonej Nagrodą Conrada powieści "Po trochu" oraz książki o Słowacji "UFO nad Bratysławą". Tłumaczy z j. ukraińskiego i j. słowackiego.

[opisy pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
29:50 Dwojka Czytelnia 2022_11_06-12-30-09.mp3 "Ruska klasyka" i "Gogolowe disco". Środkowoeuropejski miszmasz (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Czytelnia"

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

Data emisji: 6.11.2022

Godzina emisji: 12.30

djr

Czytaj także

Olga Tokarczuk, Wit Szostak i ich najnowsze powieści

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 12:55
Podczas kolejnego spotkania z literaturą Magdalena Mikołajczuk oraz Piotr Kofta zrecenzowali dwie książki: "Empuzjon" Olgi Tokarczuk i "Szczelinami" Wita Szostaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kramp" i "Ośli brzuch". Kobiece powieści z Chile i Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 10:00
W "Czytelni" pochyliliśmy się nad dwoma powieściami napisanymi przez kobiety: Chilijkę Marię Jose Ferradę ("Kramp", tł. Tomasz Pindel) i Hiszpankę Andreę Abreu ("Ośli brzuch", tł. Agata Ostrowska).
rozwiń zwiń