"Kramp" i "Ośli brzuch". Kobiece powieści z Chile i Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 10:00
W "Czytelni" pochyliliśmy się nad dwoma powieściami napisanymi przez kobiety: Chilijkę Marię Jose Ferradę ("Kramp", tł. Tomasz Pindel) i Hiszpankę Andreę Abreu ("Ośli brzuch", tł. Agata Ostrowska).
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. pras.

"Kramp"

Rezolutna siedmiolatka wyrusza z ojcem w podróż po chilijskiej prowincji. Szuka porządku wszechświata w świecie, w którym wszystko się zaciera: drogi odchodzących w przeszłość komiwojażerów zaludniają duchy lat dyktatury, a więzy między najbliższymi dla siebie ludźmi okazują się skazane na ulotność.

Kramp to powieść o znikaniu. Zabawna, niebezpieczna, rozkoszna i zdumiewająca. Między nostalgią a radością, autorka prowadzi nas ręką delikatną i precyzyjną po liniach tej niezapomnianej powieści.

Maria Jose Ferrada dotąd tworzyła dla dzieci, "Kramp" jest jej pierwszą książką skierowaną do dorosłych.

"Ośli brzuch"

Najgłośniejszy hiszpański debiut ostatnich lat, porównywany najczęściej z "Genialną przyjaciółką" Eleny Ferrante i "Życiem Adeli" Abdellatifa Kechiche'a. W samej Hiszpanii powieść doczekała się już sześciu wydań i sprzedała się w ponad 60 tys. egzemplarzy. Prawa do wydania zostały sprzedane do 22 krajów, El Estudio nabyło prawa do ekranizacji, "New York Times" uwzględnił książkę w gronie najlepszych lektur na lato, "Corriere della Sera" uznała jej tłumaczenie za najlepszy przekład 2021 roku na język włoski, a samą Andreę Abreu wyróżniono za "Ośli brzuch" prestiżową Nagrodą im. Dulce Chacón (wśród wcześniejszych laureatów m.in. Javier Marias i Fernando Aramburu).

"Ośli brzuch" to znakomicie napisana opowieść o przyjaźni, problemach okresu dojrzewania, budzącej się seksualności i biednej małomiasteczkowej wspólnocie.

Lato 2005 roku, Wyspy Kanaryjskie, robotnicza dzielnica małego miasteczka, do którego przyjeżdżają bogaci turyści. Dziesięcioletnia narratorka, zwana Shit, opowiada o swej przyjaźni z Isorą, władczą i odważną dziewczynką, którą wszyscy uwielbiają. Isora ma już włosy łonowe i zaczynają jej się rysować piersi, o co Shit bywa zazdrosna, ale zdecydowanie nie zazdrości przyjaciółce tego, że wychowuje ją okropna babka, która ciągle trzyma Isorę na diecie. Shit robi dla Isory wszystko: obżera się ciastkami, żeby ta mogła się napatrzeć, chodzi za nią do łazienki, gdy Isora się załatwia, loguje się do czatów, aby pisać sprośne rzeczy z nieznajomymi. Ale Shit coraz trudniej dotrzymać Isorze kroku. Przyjaciółka dojrzewa bez niej na pełnych obrotach, a gdy uległość Shit zmienia się w bolesne przebudzenie seksualne, trudno odróżnić pożądanie od przemocy.

[opisy pochodzą od wydawców]

Gośćmi audycji byli: Iwona Rusek i Piotr Kofta.

Posłuchaj
29:43 Dwojka Czytelnia 2022_10_16-12-30-04.mp3 "Kramp" i "Ośli brzuch". Kobiece powieści z Chile i Hiszpanii (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 16.10.2022

Godzina emisji: 12.30

mg

Czytaj także

Nobel dla Annie Ernaux. "Od początku pisała o tym samym"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 08:00
- Jak na to spojrzeć z dzisiejszej perspektywy, to ona właściwie pisała ciągle o tym samym, czyli o sobie, swojej rodzinie, Francji, swoim pokoleniu, o wychodzeniu z ludowości, o przekształcaniu się samej siebie w klasę średnią, intelektualistkę - mówił w radiowej Dwójce prof. Krzysztof Jarosz, współautor przekładu książki Annie Ernaux "Lata". Francuska autorka to tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemowit Szczerek: warto poświęcić Lwowowi trochę więcej niż parę miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 12:31
- O Lwowie zawsze chciałem napisać - wyznał Ziemowit Szczerek na antenie Dwójki. - Było to jedno z tych miejsc, które wywarły na mnie największe wrażenie, od kiedy po raz pierwszy je zobaczyłem. Było to na przełomie XX i XXI wieku - mówił o genezie powstania książki "Wymyślone miasto Lwów".  
rozwiń zwiń