Nowa literatura Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 13:00
W tym wydaniu audycji Małgorzaty Szymankiewicz przjyrzeliśmy się dwóm książkom, a były to: Alejandro Zambra "Chilijski poeta" (tłumaczenie Carlos Marrodan Casas) oraz Juan Gabriel Vasquez "A gdy obejrzysz się za siebie" (w przekładzie Katarzyny Okrasko).
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Alejandro Zambra "Chilijski poeta"

Carla i Gonzalo, niegdyś młodzi kochankowie, długo się nie widzieli, ale kiedy wpadają na siebie na ulicach Santiago, ich miłość nagle odżywa. Gonzalo poznaje Vincenta, syna Carli, i próbuje sprostać roli partnera oraz ojca, do której nigdy nie pretendował. Owszem, marzył o wspólnocie, ale innej – chciał dołączyć do barwnego grona chilijskich poetów.

Z wierszami nie idzie mu najlepiej, wygląda na to, że Gonzalo nie ma po prostu talentu, jednak z Carlą i Vincentem jest mu dobrze. Tyle że wkrótce tęsknota za literaturą – a może za innym, lepszym życiem – znów się odzywa i nad patchworkową rodziną zbierają się chmury. Po latach, kiedy drogi bohaterów zejdą się po raz kolejny, okaże się, że wspólne życie dało im zaskakująco dużo – o wiele więcej, niżby zgodzili się przyznać.

Juan Gabriel Vasquez "A gdy obejrzysz się za siebie"

"Pomyślał, że wspomnienia są niewidzialne jak światło, i tak jak dym sprawia, że światło staje się widoczne, powinien istnieć sposób, żeby uwidocznić wspomnienia."

W październiku 2016 roku kolumbijski reżyser Sergio Cabrera uczestniczy w retrospektywie swojej twórczości w Barcelonie. To trudny moment: właśnie umarł jego ojciec, Fausto Cabrera, jego małżeństwo przechodzi kryzys, a jego kraj odrzucił porozumienia pokojowe, które mogłyby zakończyć toczącą się w nim od ponad pięćdziesięciu lat wojnę domową.

[opisy pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
28:45 2023_01_15 12_31_15_Dwojka_Czytelnia.mp3 Nowa literatura Ameryki Południowej (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 15.01.2023

Godzina emisji: 12.30

mo

Czytaj także

"Rów Mariański" i "Najskrytsza pamięć ludzi" w Czytelni Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 13:30
W kolejnym wydaniu audycji "Czytelnia" wraz z zaproszonymi gośćmi pochyliliśmy się nad książką "Rów Mariański" autorstwa Jasmin Schreiber (tł. Agnieszka Walczy) oraz nad książką "Najskrytsza pamięć ludzi", której autorem jest Mohamed Mbougar Sarr (tł. Jacek Giszczak).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wątek ukraiński, książki do śmiechu i nie tylko. Literackie podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 13:00
- Podzieliłam sobie książki, które były dla mnie ważne, na kilka kategorii. Po pierwsze: Ukraina. Z przyczyn oczywistych zaczęliśmy bardziej interesować się literaturą z tego kraju. Wyjątkową publikacją, również jeśli chodzi o okoliczności, była "Planeta Piołun" Oksany Zabużko. Książka ta została wydana po polsku w przeddzień wybuchu wojny na Ukrainie - mówiła Magdalena Mikołajczuk w specjalnym wydaniu "Czytelni", w którym podsumowywaliśmy miniony rok.
rozwiń zwiń