Małgorzata Szejnert: na Polesiu giną języki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 15:00
Białoruski uważany bywa tam za język obcy. Autorka książki "Usypać góry.." rozmawiała po polsku oraz rosyjsku. A natrafiła na języki, którymi mówi dziesięć osób...
Audio
  • Małgorzata Szejnert: na Polesiu giną języki (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Małgorzata Szejnert przywołuje postać Ryszarda Kapuścińskiego jako inspiratora ważnych zdarzeń. Pewna Szwedka po przeczytaniu jego Imperium zaczęła przyjeżdżać na Polesie. I była tam już 75 razy...
Małgorzata Szejnert przywołuje postać Ryszarda Kapuścińskiego jako inspiratora ważnych zdarzeń. Pewna Szwedka po przeczytaniu jego "Imperium" zaczęła przyjeżdżać na Polesie. I była tam już 75 razy...Foto: PAP/Leszek Szymański

Wybitna polska reportażystka mówiła w Dwójce między innymi o profesorze Fiodorze Klimczuku, którzy przetłumaczył na mowę swojej rodzinnej wsi Ewangelię, jakby tym samym chciał usankcjonować istnienie języka. Problem w tym, że owa miejscowość się powoli wyludnia, a starsi mieszkańcy są często niepiśmienni. Może ten przekład warto było zrobić dla młodych ludzi, którzy coraz chętniej odwiedzają poleskie wsie, by uczyć się dawnych pieśni.

W pewnym sensie Małgorzata Szejnert pojechała na Polesie w zastępstwie Ryszarda Kapuścińskiego. - On marzył, żeby napisać książkę o Pińsku, z którego przecież pochodził. Ale temat okazał się chyba zbyt osobisty... Natomiast Pani Alicja była bardzo zadowolona, że ja tam jadę i że w końcu powstanie książka o Polesiu - mówiła reportażystka. - Kapuściński miał też problem ze świadomością, że Pińsk był w dużym stopniu miastem żydowskim, a on tak niewiele wiedział o ich cierpieniach... - dodała.

"Usypać góry. Historie z Polesia" to wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi, ale też "tutejsi" - Poleszucy. Co pozostało dziś z tego niezwykłego kulturowego krajobrazu? W czym przypomina Oksford? I dlaczego na wieczory poezji przychodzą na Białorusi setki osób?

***

Tytuł cyklu: "Literatura non-fiction"

Tytuł audycji: "Przestrzenie kultury"

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: Małgorzata Szejnert (autorka książki "Usypać góry. Historie z Polesia")

Data emisji: 17.01.2014

Godzina emisji: 12.00

mm/kul

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: kocham u reporterów ich obsesje

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 15:37
– Szukając tekstów, starałem się, żeby to buzowało jak w szampanie – o nowo wydanej "Antologii polskiego reportażu XX wieku" opowiadał w Dwójce redaktor tej niecodziennej publikacji Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśń Naszych Korzeni. Laboratorium tradycji i rytuałów

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 14:59
– Msza jest podstawową formą nie tylko liturgiczną, lecz także muzyczną. Mało jest takich tekstów, które są tak trwałe i które funkcjonują odkąd sięga nasza kulturowa pamięć – mówił w Dwójce Maciej Kaziński, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni.
rozwiń zwiń