X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dedykować" rządzi, czyli pułapki językowej mody

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 22:00
Używanie słów czy konstrukcji modnych - powszechnych, przenoszonych do polszczyzny choćby z angielskiego - nie jest zalecane. Naśladować trzeba z głową.
Audio
  • O modzie w języku mówią prof. Andrzej Markowski i prof. Jerzy Podracki (Nasz język współczesny/Dwójka)
Bycie językowo modnym to często wada, nie walor. Jakich modnych słów (ich znaczeń, połączeń, odmian) powinniśmy w polszczyźnie unikać?
Bycie językowo modnym to często wada, nie walor. Jakich modnych słów (ich znaczeń, połączeń, odmian) powinniśmy w polszczyźnie unikać? Foto: Farrukh/Flickr

Z modą językową mamy do czynienia, gdy zauważamy wzrost częstości użycia wyrazu, który nie jest usprawiedliwiony potrzebami informacyjnymi. U źródeł mody na jakieś słowo leży jego retoryczna atrakcyjność. W efekcie rozprzestrzeniania się popularnych wyrazów często rozszerza się kontekst ich użycia, co prowadzi niekiedy do absurdalnych nadużyć.

O przymiotniku "ciężki" w znaczeniu "trudny", przysłówku "dokładnie" zastępującym rodzime "tak" lub "właśnie", o rozpanoszonym "dedykować", a także o wielu innych modnych sformułowaniach opowiadali w Dwójce prof. Andrzej Markowski i prof. Jerzy Podracki.

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadziła: Małgorzata Tułowiecka

Goście: prof. Andrzej Markowski i prof. Jerzy Podracki (językoznawcy)

Data emisji: 27.01.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co miał Bohun pod hajdawerkami? "Spodnie" i inne wstydliwe wyrazy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 11:05
"Z szablą się temu oto kawalerowi nie nadstawiaj, bo jużeś raz przed nim umykał" - kpił w "Ogniem i mieczem" Zagłoba z Bohuna - "Ledwieś i hajdawerków nie zgubił". Dlaczego słowa o opadających spodniach były w XVII w. tak obraźliwe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwiec, miesiąc pod znakiem larwy owada

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
- Jeszcze w XVII wieku w Polsce używano łacińskich nazw miesięcy, ostatecznie zwyciężyły jednak u nas ślady kultury rolniczej - mówiła Agata Hącia, która wraz z prof. Andrzejem Markowskim przedstawiła w Dwójce genezę słów związanych z kalendarzem.
rozwiń zwiń