Graniasty, izabelowy i inne kolory polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 20:00
Czy graniasty oznacza kolor szarogranatowy, szary jak granit czy deseń w różnobarwne plamy? M.in. o tym rozmawialiśmy w audycji "Nasz język współczesny". Ale zaczęliśmy od białego.
Audio
  • Graniasty, izabelowy i inne kolory polszczyzny (Nasz język współczesny/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: polona.pl/domena publiczna

Kiedyś słowo "biały" mogło oznaczać - nie tylko w polszczyźnie - różne rzeczy. Było nie tylko określeniem takiego koloru, o jakim dziś mówimy "biały", lecz także synonimem wyrazów "jasny", "błyszczący" i "świecący", a także "światły" i "czysty". To ostatnie znaczenie znajduje swoje odbicie w symbolice. Biały to doskonałość, duchowość, zbawienie, świętość, chwała, niewinność, uczciwość i prawda.

Frazeologia związana z kolorami jest bardzo bogata. W Dwójce mówiliśmy o tym, co znaczy "bawić się na białej sali", kim był pierwowzór człowieka zwanego "szarą eminencją", a także tłumaczyliśmy dlaczego "myślimy o niebieskich migdałach", a nie o innych przysmakach zupełnie innej barwy. Rozwiązaliśmy ponadto trzy zagadki związane z kolorami graniastym, jacynktowym oraz izabelowym.

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi Małgorzata Tułowiecka

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 23.05.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

Mieszka w nim rycerz, ale można go też zasunąć

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 14:27
W audycji "Nasz język współczesny" rozmawialiśmy o wyrazach, które wyglądają tak samo, ale znaczą coś innego. Naszym gościem była dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Językowe brudy, czyli nieczysta polszczyzna

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 20:00
W audycji "Nasz język współczesny" przyjrzeliśmy się frazeologii, synonimom, nazwom własnym i pospolitym oraz eufemizmom związanym z brudną stroną naszej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w gaju. Majówka z językiem polskim

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 18:30
W audycji z cyklu "Nasz język współczesny" o słowach i wyrażeniach związanych z majem rozmawialiśmy z językoznawczynią dr Agatą Hącią.
rozwiń zwiń