Maria Janion, niedobre dziecię [audycja archiwalna]

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 11:23
Legenda polskiej humanistyki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny – profesor Maria Janion i jej "życie na miarę literatury". W niedzielę (23.08) wybitna literaturoznawczyni i krytyczka literacka zmarła w Warszawie w wieku 93 lat. Przypominamy archiwalną audycję z 2013 roku, której bohaterką była prof. Maria Janion. 
Audio
  • Maria Janion, niedobre dziecię (Życie na miarę literatury/Dwójka)
Prof. Maria Janion
Prof. Maria JanionFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Punktem wyjścia audycji "Życie na miarę literatury" była ukazująca się wówczas książka – pierwsza część rozmów, jakie z prof. Janion przeprowadziła Kazimiera Szczuka: "Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię". Znakomita badaczka opowiada w nich o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym "wieńcu męczeńskim na skroni", za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.

Gośćmi audycji byli: Katarzyna Czeczot (ostatnia doktorantka prof. Janion), Kazimiera Szczuka oraz Marek Bieńczyk. Na pytania "Kwestionariusza Prousta" odpowiadał Stefan Chwin. Gdański pisarz, uczeń prof. Janion, członek zespołu redakcyjnego serii "Transgresje", opowiedział również o swoich kontaktach z Panią Profesor.    

"Życie na miarę literatury" prowadzili Dorota Gacek i Andrzej Franaszek.  
 

Czytaj także

90. urodziny profesor Marii Janion

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 18:00
Badaczka egzystencji ludzi i duchów, biografka wampirów, przewodniczka po niezwykłych przestrzeniach romantycznych światów - prof. Maria Janion kończy 90 lat!
rozwiń zwiń