Polskie Radio
Section05
Maria Janion

Upiór, czyli człowiek o dwóch duszach. Wystawa "Dziady – Upiór" w Warszawie

- Mickiewicz, nazywany wieszczem, kojarzył się od razu z upiorem, ponieważ słowo "wieszcz", "wieszczy" jest synonimem upiora. A miesiąc po pogrzebie Mickiewicza na Wawelu - to jest sierpień, mamy żniwa - spada koszmarny deszcz, grad zabija ptaki na Plantach, wszystkie zbiory są pobite i chłopi zaczynają kombinować, dlaczego to się stało - mówił w Dwójce dr Łukasz Kozak, kurator wystawy "Dziady – Upiór", którą można oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Paweł Siwek Słowianie folklor kultura ludowa upiór Biblioteka Narodowa wystawa literatura romantyzm Wiedźmin wampir Dziady Maria Janion Dwójka

Prof. Maria Janion i książki, które mogą zmienić życie

- Kiedy przyglądam się tylu swoim fascynacjom literackim, odkrywam w nich pewną prawidłowość. Podobają mi się pisarze, którzy są zajęci bardzo niebezpieczną pracą samopoznania - mówiła w archiwalnej audycji Polskiego Radia prof. Maria Janion. Według tej wybitnej literaturoznawczyni książki były kluczem do głębszego, bardziej uważnego życia. Dziś mijają 3 lata od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion romantyzm literatura poezja Adam Mickiewicz

Pustelnik, mędrzec, czytelnik. Ryszard Przybylski i świat jego książek

– Był jednym z największych współczesnych polskich humanistów, który literaturę potrafił otwierać na wszystkie wymiary: kulturowe, polityczne czy religijnie. Odkrywał przed czytelnikami nowe światy interpretacji – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki o Ryszardzie Przybylskim. W tym roku wspominamy 95. rocznicę urodzin tego wybitnego literaturoznawcy i eseisty.    
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Przybylski Maria Janion literatura teologia filozofia chrześcijaństwo romantyzm poezja

Maria Janion o tym, jak romantyzm dokonał wyzwolenia wyobraźni

- To właśnie romantyzm dokonał pierwszego wyzwolenia wyobraźni, która była wyobraźnią szaloną, dziką. Jest czymś, co nie tylko daje się oswoić, ale czymś, co w zasadniczy sposób zagraża porządkowi - mówiła przed laty w Polskim Radiu nieżyjąca już historyczka literatury i badaczka romantyzmu, prof. Maria Janion.
Zobacz więcej na temat:  Rok Romantyzmu Polskiego Adam Mickiewicz literatura Dwójka Maria Janion romantyzm Dorota Gacek Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Narodowe Czytanie 2022

Pożegnania - Maria Janion. "Traktowała humanistykę jak powołanie"

- Swoim uczniom stawiała wysokie wymagania, ale tak naprawdę była im bardzo życzliwa i skłonna do pomocy, chętna do rozmów ze studentami na wszystkie tematy dotyczące kultury współczesnej, literatury, życia współczesnego. Rozmowa z nią była bardzo rozwijająca - mówiła dr. Katarzyna Nadana-Sokołowska, wspominając wybitną polską literaturoznawczynię. Maria Janion zmarła 23 sierpnia br. w wieku 93 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion odeszli 2020 Dwójka literatura wspomnienie KULTURA

Dorota Siwicka: Maria Janion uczyła nas, by żyć wedle własnych marzeń

- Pani profesor Maria Janion była człowiekiem mądrym, sprawiedliwym i wiernym. Najlepiej jednak istotę i sens jej życia oddają dwa słowa: humanistka i nauczycielka. Obie te role pojmowała na sposób romantyczny, czyli że najważniejsze jest samokształcenie jako dążenie do własnej wolności - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Dorota Siwicka. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion Paweł Siwek Dwójka odeszli 2020

Magdalena Swat-Pawlicka: sukces nauczania leży w człowieku

Magdalena Swat-Pawlicka pracuje jako edukatorka z dorosłymi, jednak zawsze szuka okazji do prowadzenia lekcji w szkole. Twierdzi, że sukcesy w edukacji wynikają z dobrych relacji z uczniami, kiedy tzw. system nie ogranicza samodzielnych wyborów. O pracy w edukacji mówiła w audycji Kobiety Sukcesu Magdalena Swat-Pawlicka, dyrektorka programowa Szkoły Edukacji, założonej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  edukacja nauczyciel szkoła Maria Janion

Maria Janion, niedobre dziecię [audycja archiwalna]

Legenda polskiej humanistyki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny – profesor Maria Janion i jej "życie na miarę literatury". W niedzielę (23.08) wybitna literaturoznawczyni i krytyczka literacka zmarła w Warszawie w wieku 93 lat. Przypominamy archiwalną audycję z 2013 roku, której bohaterką była prof. Maria Janion. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Franaszek Dorota Gacek Maria Janion Wilno