Polskie Radio
Section05
Maria Janion

Prof. Maria Janion i książki, które mogą zmienić życie

- Kiedy przyglądam się tylu swoim fascynacjom literackim, odkrywam w nich pewną prawidłowość. Podobają mi się pisarze, którzy są zajęci bardzo niebezpieczną pracą samopoznania - mówiła w archiwalnej audycji Polskiego Radia prof. Maria Janion. Według tej wybitnej literaturoznawczyni bowiem książki są kluczem do głębszego, bardziej uważnego życia.  
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion romantyzm literatura poezja Adam Mickiewicz

Pożegnania - Maria Janion. "Traktowała humanistykę jak powołanie"

- Swoim uczniom stawiała wysokie wymagania, ale tak naprawdę była im bardzo życzliwa i skłonna do pomocy, chętna do rozmów ze studentami na wszystkie tematy dotyczące kultury współczesnej, literatury, życia współczesnego. Rozmowa z nią była bardzo rozwijająca - mówiła dr. Katarzyna Nadana-Sokołowska, wspominając wybitną polską literaturoznawczynię. Maria Janion zmarła 23 sierpnia br. w wieku 93 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion odeszli 2020 Dwójka literatura wspomnienie KULTURA

Dorota Siwicka: Maria Janion uczyła nas, by żyć wedle własnych marzeń

- Pani profesor Maria Janion była człowiekiem mądrym, sprawiedliwym i wiernym. Najlepiej jednak istotę i sens jej życia oddają dwa słowa: humanistka i nauczycielka. Obie te role pojmowała na sposób romantyczny, czyli że najważniejsze jest samokształcenie jako dążenie do własnej wolności - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Dorota Siwicka. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion Paweł Siwek Dwójka odeszli 2020

Magdalena Swat-Pawlicka: sukces nauczania leży w człowieku

Magdalena Swat-Pawlicka pracuje jako edukatorka z dorosłymi, jednak zawsze szuka okazji do prowadzenia lekcji w szkole. Twierdzi, że sukcesy w edukacji wynikają z dobrych relacji z uczniami, kiedy tzw. system nie ogranicza samodzielnych wyborów. O pracy w edukacji mówiła w audycji Kobiety Sukcesu Magdalena Swat-Pawlicka, dyrektorka programowa Szkoły Edukacji, założonej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  edukacja nauczyciel szkoła Maria Janion

Maria Janion, niedobre dziecię [audycja archiwalna]

Legenda polskiej humanistyki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny – profesor Maria Janion i jej "życie na miarę literatury". W niedzielę (23.08) wybitna literaturoznawczyni i krytyczka literacka zmarła w Warszawie w wieku 93 lat. Przypominamy archiwalną audycję z 2013 roku, której bohaterką była prof. Maria Janion. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Franaszek Dorota Gacek Maria Janion Wilno