REKLAMA

Kapelusze z głów! Burzliwe dzieje nakryć głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 18:00
Kobiece kapelusze zapożyczone zostały z mody męskiej. - I początkowo jedne i drugie niewiele się różniły - opowiadał dr Łukasz Grzejszczak.
Audio
  • Warszawska modystka i kurator wystawy opowiadają o historii i współczesności kapeluszy (Pop-południe/ Dwójka)
  • Jagoda Engelbrecht mówi o belgijskich projektantach, szkole i muzeum mody w Antwerpii, a także o modzie w belgijskich butikach i na ulicach (Pop-południe/ Dwójka)
Kapelusze w historii i współcześnie to fascynujący temat nie tylko dla wielbicieli mody
Kapelusze w historii i współcześnie to fascynujący temat nie tylko dla wielbicieli mody Foto: Pixabay.com/Hans

Historię tego elementu ubioru opowiada wystawa w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. - Dopiero XVIII stulecie przyniosło silne zróżnicowanie dekoracji kapeluszy za sprawą jednej z modystek i fryzjerek Marii Antoniny - tłumaczył kurator wystawy dodając, że powstające wówczas nakrycia głowy nawiązywały do modnych oper, czy sztuk teatralnych, a nawet do sytuacji politycznej na dworze Ludwika XVI.

Kapelusz od XVII wieku do lat 50. XX był symbolem statusu towarzyskiego i majątkowego. Kobiety z wyższych sfer nie pojawiały się publicznie z odkrytą głową. Inne kapelusze były na przechadzki, inne do teatru, jeszcze inne na bal. - Nawet przedstawicielki klasy robotniczej starały się mieć kapelusz, a nie chustkę - dodał dr Łukasz Grzejszczak.

W audycji mówiliśmy nie tylko o ciekawostkach historycznych związanych z kapeluszem, ale także o tym, jak współcześnie należy go nosić i jakich błędów w tym temacie unikać. Sieradzka wystawa "Chapeau bas. Kapelusze damskie 1880 – 1960 z kolekcji Adama Leja" potrwa do 27 września 2015 r.

***

Prowadzi: Marta Strzelecka

Materiał przygotowała: Hanna Szczęśniak

Goście: Marta Ruta (modystka), dr Łukasz Grzejszczak (kurator wystawy Chapeau bas. Kapelusze damskie 1880 – 1960 z kolekcji Adama Leja w Muzeum Okręgowym w Sieradzu),  Jagoda Engelbrecht (krytyk sztuki, znawca mody belgijskiej)

Data emisji: 28.08.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Pop-południe".

ei/mc

Czytaj także

Wiktoriański detektyw musiał być bogaty

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 18:00
- XIX-wieczni literaccy detektywi nie pracowali, żeby żyć, lecz żyli aby pracować. To była przede wszystkim pasja - podkreślał publicysta Jakub Demiańczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadie Smith: nie chcę cofać się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 17:00
- Kiedy czytam świetne książki Eleny Ferrante, nie chcę cofać się do XIX wieku - mówi Zadie Smith. - Owszem, uwielbiam "Madame Bovary", ale czuć, że tę książkę napisał mężczyzna.
rozwiń zwiń