Dzięki nim o Nirvanie usłyszał świat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:00
Założyciele wytwórni Sub Pop narzekali, że od początku lat 80. nie mieli czego słuchać. Właśnie dlatego chcieli umożliwić zaistnienie nieznanym zespołom. Spod ich skrzydeł wyfrunęły Nirvana, Soundgarden czy Mudhoney.
Audio
  • Krótki przegląd wiadomości z internetu (Pop-południu/ Dwójka)
  • Rozmowa o znaczeniu plakatów filmowych (Pop-południe/ Dwójka)
  • Rozmowa o oficynie Sub Pop (Pop-południe/ Dwójka)
  • Co znaczy słowo "Blink"? (Pop-południe/ Dwójka)
  • Rozmowa o wystawie fotografii Berta Sterna (Pop-południe/ Dwójka)
Nirvana na Reading Festival, Wielka Brytania 23 sierpnia 1991.
Nirvana na Reading Festival, Wielka Brytania 23 sierpnia 1991.Foto: PAP/Ed Sirrs/Retna Pictures

Twórcy Sub Pop zauważyli, że coś ciekawego dzieje się na muzycznej scenie w Seattle i skoncentrowali się na promocji tej lokalnej sceny o bardzo charakterystycznym brzmieniu. – Najfajniejsze w Sub Popie jest to, że oni robią co mogą, by umknąć jednoznacznej definicji brzmienia wytwórni. Najbardziej z Sub Pop kojarzona jest brudna, garażowa muzyka gitarowa nazywana również gruntem. Grunge to był moment historyczny, pewna moda, niekoniecznie definicja stylu czy gatunku muzycznego – opowiada Jarosław Szubrycht, krytyk muzyczny.

Oficyna Sub Pop została założona w Seattle z inicjatywy dwóch fanów tamtejszej sceny rock'n'rollowej: Bruce'a Pavitta i Jonathana Ponemana. Swój międzynarodowy sukces wydawnictwo zawdzięcza eksplozji popularności muzyki grunge zapoczątkowanej przez przebój grupy Nirvana "Smells Like Teen Spirit". W katalogu Sub Popu znalazło się wówczas wiele znaczących płyt dla tego gatunku, z debiutem zespołu Kurta Cobaina włącznie. Wytwórnia z powodzeniem działa do dziś. O jej historii w "Pop-Południu" opowiedzieli Jarosław Szubrycht, krytyk muzyczny, oraz Radek Łukasiewicz z grupy Pustki.

W latach 90. stali się jedną z najważniejszych wytwórni na świecie. To w ich barwach ukazywały się pierwsze płyty takich zespołów, jak Nirvana, Soundgarden czy Mudhoney. Z okazji jubileuszu Sub Pop w "Pop-południu" opowiedzieliśmy o działalności tej wytwórni.

W audycji ponadto rozmowa o znaczeniu plakatów filmowych. Naszymi gośćmi byli Grzegorz Domaradzki - grafik, autor nieoficjalnych plakatów do filmów - oraz Arturem Wyrzykowskim, reżyserem.

Zajrzeliśmy też na otwartą 11 lipca w Paryżu wystawę fotografii Berta Sterna. O fenomenie jego fotograficznych portretów opowiedział Kuba Dąbrowski - fotografik, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie.

W cyklu "Słownik popkultury" przyjrzeliśmy się hasłu "Blink".

Audycję przygotowała Marta Strzelecka.
12 lipca (piątek), godz. 16.00.

Zobacz więcej na temat: Nirvana
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wydawca debiutu Nirvany wspomina Kurta Cobaina

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 08:05
Rozmowa z założycielem wytwórni Sub Pop, Jonathanem Ponemanem, która została wyemitowana w audycji "Myśliwiecka 3/5/7".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy historię Nirvany. Kurt Cobain o swoim dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:00
– Miałem wspaniałe dzieciństwo, matka otaczała mnie doskonałą opieką i uczuciem, wspierała moje artystyczne zainteresowania, zawsze coś czytałem, rysowałem. Pomagała mi, jak mogła – mówił Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana.
rozwiń zwiń