Przemysław Truściński: komiks to jego życie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 18:12
– W 1991 roku będąc młodym chłopakiem startował na festiwalu komiksów i gier zajął drugie miejsce. Za rok zajął pierwsze miejsce, a w kolejnym Grand Prix. To jest człowiek, który już na starcie dostał sygnał, że jest dobry w tym co robi – tak o rysowniku Przemysławie Truścińskim opowiadała Dominika Węcławek scenarzystka komiksowa.
Audio
  • Dominika Węcławek i Piotr Machłajewski opowiadają o twórczości i osobie Przemysława Truścińskiego (Dwójka/Pop-południe)
  • O o 50-leciu serialu "Doktor Who"opowiada Dominik Śnioch (Dwójka/Pop-południe)
  • Marek Brzeziński opowiedział nam wystawie "Masculine / Masculine. The Nude Man in Art from 1800 to the Present Day" (Dwójka/Pop-południe)
Fragment albumu TRUST
Fragment albumu "TRUST"Foto: mat. prasowe/Timof i cisi wspólnicy

Nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy (Timof Comics) ukazał się właśnie album "TRUST" będący obszerną monografią twórczości polskiego wybitnego rysownika Przemysława Truścińskiego. W tym samym czasie po Polsce jeździ retrospektywna wystawa poświęcona jego twórczości przygotowana przez Galerię BWA w Jeleniej Górze.

Prowadząca audycję Marta Strzelecka rozmawiała z Dominiką Węcławek o bohaterze "Pop-południa", jego drodze artystycznej i wydanym właśnie albumie. – Ten album to jest rzecz niesamowita. Nikt z rysowników komiksowych w Polsce nie dorobił się tak obszernej monografii na swój temat. Album ten daje też możliwość prześledzenia sposobu w jaki Truściński uczył się i cały czas się uczy tego medium. Czytelnicy mają okazję spojrzeć na to jak i od czego zaczynał, jakie miał pomysły na komiksy. Mało tego. możemy prześledzić też jego pracę malarską, rzeźbiarską i zobaczyć nad czym teraz pracuje – mówiła w "Pop-południu” Dominika Węcławek dziennikarka, scenarzystka komiksowa.

Pragnęliśmy też się dowiedzieć jakim człowiekiem jest Przemysław Truścinski i jaka jest jego główna cecha charakteru. – Miałam okazję przeprowadzić wywiad z Przemysławem Truścińskim. On jest strasznym gawędziarzem, a tego po komiksach nie widać, takie mam wrażenie. Rzadko opowiada jakąś historię do końca znając jego gawędziarstwo i uciekanie od tematu. Bardzo fajne jest to, że współpracuje ze scenarzystami i nie jest takim upartym człowiekiem orkiestrą, oddając część pracy nad komiksem drugiej osobie – podkreślała w rozmowie Dominika Węcławek.

Piotra Machłajewskiego spytaliśmy o styl rysunków Przemysława Truścińskiego i retrospektywną wystawę jego prac, która podróżuje właśnie po Polsce. – Wydany właśnie album funkcjonuje na prawach niemalże katalogu tej wystawy, która została przygotowana przez galerię BWA w Jeleniej Górze. Wystawa była też we Wrocławiu, a teraz będzie pokazywana w Zielonej Górze, a na koniec w Lesznie. Jeśli chodzi o styl rysowania Przemka Truścińskiego to muszę najpierw powiedzieć o nim, że jest człowiekiem orkiestrą. Wykorzystuje różne techniki począwszy od klasycznego rysunku piórkiem, poprzez techniki malarskie, graficzne, fotografię, kolaż na technikach eksperymentalnych kończąc – opowiadał Piotr Machłajewski kurator objazdowej wystawy poświęconej twórczości Przemysława Truścińskiego.

Ponadto w audycji mówilismy o 50-leciu serialu "Doktor Who". Gościem był Dominik Śnioch - jeden z administratorów forum poświęconego temu serialowi. A Marek Brzeziński opowiedział nam wystawie "Masculine / Masculine. The Nude Man in Art from 1800 to the Present Day" prezentowanej w paryskim Musée d'Orsay.

Audycję przygotowała Marta Strzelecka.

Zobacz więcej na temat: komiks SZTUKA wystawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alan Moore - wizjoner komiksu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 18:28
– Ten komiks jest wielki dlatego, ponieważ Moore w swój specyficzny i ironiczny sposób mówi prawdę o człowieku – opowiadał w "Pop-południu" o komiksie "Strażnicy" Michał Chudoliński, redaktor naczelny Magazynu Miłośników Komiksu KZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kim chodzą spać Amerykanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 18:00
- "The Tonight Show" jest ciepły, miły i przewidywalny. Gwarantuje spokojny sen - mówił w Dwójce amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. W kolejną rocznicę powstania tego programu rozmawialiśmy w "Pop-południu" o zjawisku talk-show.
rozwiń zwiń