Lilu: "Panny Wyklęte" zmieniły mnie na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 14:00
- Dzięki temu projektowi wiem, że może być inna perspektywa. Inaczej patrzę na swoje problemy - mówiła w Dwójce wokalistka uczestnicząca w muzycznych przedsięwzięciach Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Jak powstaje patriotyczny pop? (Pop-południe/Dwójka)
Kompozytorka i wokalistka hip-hopowa Aleksandra Agaciak Lilu śpiewa autorskie kompozycje inspirowane historiami kobiet z Powstania Warszawskiego
Kompozytorka i wokalistka hip-hopowa Aleksandra Agaciak "Lilu" śpiewa autorskie kompozycje inspirowane historiami kobiet z Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Pierwszy projekt, w którym wzięłam udział, to były "Morowe panny" (płyta o kobietach w Powstaniu Warszawskim - przyp. red.). Kiedy dostałam maila z Muzeum z propozycją zaśpiewania piosenki, wezbrały we mnie patriotyczne uczucia i w 10 minut napisałam 2/3 utworu, który nagrałam na dyktafonie i odesłałam zamiast odpowiedzi "tak" - wspominała artystka.

Lilu dodała, że o ile pierwsza piosenka inspirowana II wojną światową przyszła jej łatwo, to przy kolejnej miała blokadę. Przełamać ją pomogła historia żołnierki wyklętej Danuty Siedzikówny "Inki".

W audycji mówiliśmy o kulisach powstawania płyt z patriotycznym popem.

***

Tytuł audycji: Pop-południe

Prowadzi: Marta Strzelecka

Goście: Lilu (piosenkarka) Barbara Muzyka-Konarska (menadżer projektów patriotyczno-historycznych)

Data emisji: 26.02.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/mc

Czytaj także

Czarna siła i czarna duma w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 14:02
O popkulturowym znaczeniu tych pojęć rozmawialiśmy w związku z trwającą w stolicy wystawą "Martin Luther King na muralach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pobiegnij z Lilu!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 16:30
1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są spektakle, koncerty i bieg "Tropem Wilczym", w którym weźmie udział 40 tysięcy osób. Wśród nich ma być wokalistka i raperka Lilu.
rozwiń zwiń