Tuwimowskie rymy w muzyce Lutosławskiego. Niezwykły koncert dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:00
Nowe oblicze Doroty Miśkiewicz, zespołu Kwadrofonik i wielkiego mistrza polskiej kompozycji - Witolda Lutosławskiego. Płyta dla dzieci: starszych, młodszych i tych całkiem dużych. Te magiczne kompozycje będzie można usłyszeć na żywo podczas niecodziennej trasy koncertowej.
Dorota Miśkiewicz i zespół Kwadrofonik w programie Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci
Dorota Miśkiewicz i zespół Kwadrofonik w programie "Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Setna rocznica urodzin polskiego kompozytora kojarzonego z muzyką poważną, przeznaczoną dla wytrawnych melomanów, stała się pretekstem do spotkania jednej z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych i niezwykłego kwartetu, tworzonego przez dwoje pianistów i dwoje perkusistów, a znanego z twórczych opracowań muzyki tradycyjnej, klasycznej, a także znakomitych interpretacji muzyki współczesnej.

Dorota Miśkiewicz i Kwadrofonik wzięli na warsztat piosenki dla dzieci Witolda Lutosławskiego, pisane do znanych wszystkim dzieciom tekstów Juliana Tuwima. Kompozytor potraktował to zadanie niezwykle poważnie, ale też z dużą dozą czułości. Zespół Kwadrofonik i Dorota Miśkiewicz proponują nowe, niezwykle barwne, nowoczesne, ale realizowane w całości na akustycznych instrumentach opracowanie 10 piosenek, które, choć powstały ponad 60. lat temu, są ponadczasowe.

To twórcze spotkanie zaowocowało płytą, która dla najmłodszych będzie podróżą do świata magicznych dźwięków, a dla tych, którzy już słabo pamiętają swoje przedszkola, powrotem do czasów, gdy wyobraźnia była nieograniczoną siłą, a bajki zawsze kończyły się dobrze. Płyta dla dzieci i rodziców, która nigdy się nie znudzi. Można dzięki niej uczyć się wierszy Tuwima, można śpiewać, można wsłuchiwać się w muzyczne tło, które tworzy kilkadziesiąt instrumentów.

- Wyzwaniem było przeznaczenie tej muzyki. To przecież utwory dla dzieci - mówi pianista zespołu Kwadrofonik Bartłomiej Wąsik. - Zastanawialiśmy się, jak do nich podejść. Czy traktować je poważnie, czy jednak myśleć, że nie są przeznaczone dla dorosłych. Nie chcieliśmy, żeby brzmiały infantylnie, bo dzieci natychmiast wyczuwają fałsz, są bardzo wymagającymi słuchaczami. Nie było żadnej taryfy ulgowej.

- Chcieliśmy też dać trochę przyjemności rodzicom. Podczas koncertów są tak zasłuchani, jak ich dzieci - dodaje Dorota Miśkiewicz. To pierwsze wspólne przedsięwzięcie wokalistki i zespołu Kwadrofonik. A także pierwsze twórcze opracowanie piosenek dla dzieci Witolda Lutosławskiego do tekstów Juliana Tuwima. Wydawnictwo cieszy się dużym zainteresowaniem wśród małych i starszych odbiorców, krążek uzyskał już status złotej płyty.Został tez nominowany do nagrody Fryderyka.

/

1.    Idzie Grześ

2.    Spóźniony Słowik    
3.    Ptasie Plotki    
4.    Rok i Bieda    
5.    O Panu Tralalińskim    
6.    Kotek    
7.    Trudny Rachunek    
8.    Warzywa    
9.    Taniec    
10.   Rzeczka

 

Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik płytę "Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" promują serią koncertów. Miłośnicy twórczości Tuwima i muzyki wybitnego kompozytora będą mogli usłyszeć na żywo utwory: "Kotek", "O Panu Tralalińskim", "Ptasie plotki", " Idzie Grześ", "Spóźniony słowik" oraz wiele innych.

Najmłodszych zapraszamy w niezwykłą podróż do świata muzyki wydobywanej m.in. z fortepianu, marimby, ksylofonu, cajonu, cymbałów, udu, kalimby, czy gongów. Z kolei dorośli odnajdą w kompozycjach Lutosławskiego nowoczesną harmonię dźwięków. Czeka ich też sentymentalny powrót do wspomnień z dzieciństwa. Dopełnieniem całości są niezwykłe wizualizacje Jago VJ.

Sprawdź, czy koncert odbędzie się w twoim mieście:

30.08 Katowice, Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2, godz. 13:00

5.09 Ełk - Ełckie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 47, godz. 19:00

18.09 Kutno, Kutnowski Dom Kultury, ul. Żółkiewskiego 4, godz. 13:00

20.09 Konin, DK Oskard, al. 1 maja 7a, godz. 18:00

21.09 Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, godz. 12.00

28.09 Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury, ul. Jana Pawła II 232, godz. 16:00

16.11 Łódź , Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20, godz. 12:00

20.11 Głogów, Miejski Ośrodek Kultury, Pl. Konstytucji 3 Maja 2, godz. 9:00

22,23.11 Warszawa (w ramach koncertów Smykofonia) Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12 - godz. 10:00, 11:15, 12:30

Koncerty dofinansowane są z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

/

 

 

 

Wydarzeniu patronuje Program II Polskiego Radia

 

(pkur)

Czytaj także

Odnaleziony rękopis. Czekał w pożółkłej kopercie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 09:00
Wszystko zaczęło się w 1959 roku, gdy na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu legendarni już dziś Tadeusz i Irena Byrscy przygotowywali premierę sztuki "Nie igra się z miłością" Alfreda de Musset’a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lutosławski i tereminy na pokładzie Challengera

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:00
- Przypadek dotyczy wszystkiego, co się dzieje na scenie, zarówno tematyki naszego spektaklu, jak też jego struktury - mówił w "Poranku Dwójki" Iga Gańczarczyk, reżyserka spektaklu muzycznego "Katastronauci, inspirowanego książką Jona McKenziego "Performuj albo...".
rozwiń zwiń