Lutosławski i tereminy na pokładzie Challengera

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:00
- Przypadek dotyczy wszystkiego, co się dzieje na scenie, zarówno tematyki naszego spektaklu, jak też jego struktury - mówił w "Poranku Dwójki" Iga Gańczarczyk, reżyserka spektaklu muzycznego "Katastronauci, inspirowanego książką Jona McKenziego "Performuj albo...".
Audio
  • Lutosławski i tereminy na pokładzie Challengera (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "Wojska pancerne Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1940-1947" Juliusza Stanisława Tyma (Poranek Dwójki)
Katastrofa wahadłowca Challenger (28 stycznia 1986 r.)
Katastrofa wahadłowca "Challenger" (28 stycznia 1986 r.)Foto: Kennedy Space Center / Wikimedia / CC

W istocie to koncert-wykład, w którym przypadek i zasady aleatoryzmu kontrolowanego Witolda Lutosławskiego odgrywają główną rolę. W samym spektaklu można usłyszeć wariacje na temat utworów kompozytora, granych na tereminach. Historia sięga opowieści o legendarnym wahadłowcu Challenger, dotyczy różnych epok i wypraw, a punktem odniesienia jest zawsze przypadek.

Centralne miejsce na scenie zajmuje instalacja złożona z 6 tereminów. - Przypadek wpisany jest niejako w naturę tych instrumentów. Gra się na nich zdalnie, więc praktycznie nie sposób powtórzyć tego samego dźwięku. Dodatkowo tereminy wchodzą w nieprzewidywalne interakcje z innymi elementami spektaklu - wyjaśnia Iga Gańczarczyk.  - Wykorzystałam materiał 4 utworów Witolda Lutosławskiego, ale nie zdradzę których dokładnie - dodaje Anna Zaradny, odpowiedzialna za muzykę i koncepcję wizualną "Katastronautów" - Lutosławski pojawia się zresztą na scenie, jako dyrygent...

W "Poranku Dwójki" zaprezentowaliśmy również kolejną z dziesięciu książek nominowanych w konkursie "Książka Historyczna Roku" w kategorii "Książka naukowa". Była to "Wojska Pancerne Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1940-1947" autorstwa Juliusza Stanisława Tyma. Z prof. Adamem Dobrońskim, jednym z jurorów konkursu, rozmawiała Hanna Maria Giza.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

Czytaj także

Mózg to nic strasznego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 10:00
- Niektórym ludziom mózg kojarzy się z czymś niebezpiecznym. A przecież jest to, jak powiedział Woody Allen, drugi najważniejszy organ - mówił w Dwójce Sławomir Janicki, dyrektor 9. Międzynarodowego Festiwalu Mózg (7-9 listopada).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarka Dwójki nagrodzona za reportaż

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:00
Nasza redakcyjna koleżanka Aleksandra Łapkiewicz zdobyła główną nagrodę w XIX Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory za reportaż "Jak działa artysta. Opowieść O Julianie Antoniszu".
rozwiń zwiń