X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lutosławski i tereminy na pokładzie Challengera

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:00
- Przypadek dotyczy wszystkiego, co się dzieje na scenie, zarówno tematyki naszego spektaklu, jak też jego struktury - mówił w "Poranku Dwójki" Iga Gańczarczyk, reżyserka spektaklu muzycznego "Katastronauci, inspirowanego książką Jona McKenziego "Performuj albo...".
Audio
  • Lutosławski i tereminy na pokładzie Challengera (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "Wojska pancerne Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1940-1947" Juliusza Stanisława Tyma (Poranek Dwójki)
Katastrofa wahadłowca Challenger (28 stycznia 1986 r.)
Katastrofa wahadłowca "Challenger" (28 stycznia 1986 r.)Foto: Kennedy Space Center / Wikimedia / CC

W istocie to koncert-wykład, w którym przypadek i zasady aleatoryzmu kontrolowanego Witolda Lutosławskiego odgrywają główną rolę. W samym spektaklu można usłyszeć wariacje na temat utworów kompozytora, granych na tereminach. Historia sięga opowieści o legendarnym wahadłowcu Challenger, dotyczy różnych epok i wypraw, a punktem odniesienia jest zawsze przypadek.

Centralne miejsce na scenie zajmuje instalacja złożona z 6 tereminów. - Przypadek wpisany jest niejako w naturę tych instrumentów. Gra się na nich zdalnie, więc praktycznie nie sposób powtórzyć tego samego dźwięku. Dodatkowo tereminy wchodzą w nieprzewidywalne interakcje z innymi elementami spektaklu - wyjaśnia Iga Gańczarczyk.  - Wykorzystałam materiał 4 utworów Witolda Lutosławskiego, ale nie zdradzę których dokładnie - dodaje Anna Zaradny, odpowiedzialna za muzykę i koncepcję wizualną "Katastronautów" - Lutosławski pojawia się zresztą na scenie, jako dyrygent...

W "Poranku Dwójki" zaprezentowaliśmy również kolejną z dziesięciu książek nominowanych w konkursie "Książka Historyczna Roku" w kategorii "Książka naukowa". Była to "Wojska Pancerne Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1940-1947" autorstwa Juliusza Stanisława Tyma. Z prof. Adamem Dobrońskim, jednym z jurorów konkursu, rozmawiała Hanna Maria Giza.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mózg to nic strasznego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 10:00
- Niektórym ludziom mózg kojarzy się z czymś niebezpiecznym. A przecież jest to, jak powiedział Woody Allen, drugi najważniejszy organ - mówił w Dwójce Sławomir Janicki, dyrektor 9. Międzynarodowego Festiwalu Mózg (7-9 listopada).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarka Dwójki nagrodzona za reportaż

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:00
Nasza redakcyjna koleżanka Aleksandra Łapkiewicz zdobyła główną nagrodę w XIX Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory za reportaż "Jak działa artysta. Opowieść O Julianie Antoniszu".
rozwiń zwiń