Bill Frisell i piękni marzyciele

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 18:05
Wielbiciele twórczości wyjątkowego pod każdym względem gitarzysty Billa Frisella będą mieli okazję podziwiać tego mistrza brzmień i nowatorskich pomysłów muzycznych na koncercie w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Frisell przedstawi utwory z krążka "Beautiful Dreamers".
Bill Frisell
Bill FrisellFoto: materiały promocyjne/Michael Wilson

Muzyka prezentowana na "Beautiful Dreamers” to odwrot od stylu Americana znanego z albumu "Good Dog, Happy Man" (Nonesuch, 1999), choć - jak zawsze w charakterze komponowania Frisella - jest tu coś bliżej nieokreślonego, coś co wymyka się szufladkowaniu.

Znajdujemy tu 16 utworów, z czego 10 autorstwa Frisella. Są też covery - w jego wykonaniu trawersują szerokie połacie amerykańskiej muzyki, począwszy od korzennego bluesa Blind Willie Johnsona "Nobody's Fault", oraz swingu Benny Goodmana "Benny's Bugle" (w którym Rudy Roystron gra w stylu Gene Krupy ale bez łoskotu i pompatyczności. Jest hit formacji Little Anthony and the Imperials "Goin' Out of My Head" (z Eyvindem Kangiem grającym pizzicato linię melodyczną), aż po tytułowy utwór - ikonę "Beatiful Dreamer" scalający całość ze znanym wszystkim tematem (tu pojawiającym się dopiero na końcu utworu).

W sposób wyrafinowany, lecz przystępny, płyta "Beautiful Dreamers" pokazuje wyjątkową intymność, cichą radość i zrównoważone brzmienie muzyki Billa. Połączenie brzmień gitary, altówki i perkusji daje nową, jazzową jakość.

Projekt "Beautiful Dreamers” rozpoczął nowy etap artystycznej działalności Billa Frisella i współpracę z wytwórnią Savoy Jazz.
Bilety do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl.

4 kwietnia (piątek), godz. 20.30

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Bill Frisell Jazz koncert
Czytaj także

Znikają białe plamy w historii polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 09:00
A to za sprawą multimedialnej pracy Andrzeja Wasylewskiego "Jazzowe dzieje Polaków", złożonej z książki i filmu. - Chciałem opowiedzieć o tym, czego do tej pory nie opowiedziano - mówił w Dwójce wybitny dokumentalista jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:58
Nie ma drugiego tak biegłego w klasycznej muzyce Indii, a jednocześnie tak mocno związanego z jazzem tablisty jak Zakir Hussain. O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem, wirtuoz opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń