Probówka. Przyjdź na finałowy koncert warsztatów!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 11:57
11 grudnia o godz. 19.00 w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncertowe podsumowanie drugiej odsłony przyspieszonego kursu muzyki współczesnej.
Audio
  • Rafał Augustyn o warsztatach w ramach projektu "Probówka" (Poranek Dwójki)
Cezary Duchnowski wystąpi na scenie razem z uczestnikami warsztatów
Cezary Duchnowski wystąpi na scenie razem z uczestnikami warsztatówFoto: materiały prasowe

Grudniowe warsztaty, próby, prezentacje i edukacyjne spotkania muzyczne Probówka to otwarty program edukacyjno-muzyczny Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Fundacji f.o.r.t.e. Tegoroczny kurs nosi tytuł "Dźwięki z klawiatury" i odbywa się w dwóch blokach tematycznych:

1. Warsztaty dla pianistów poświęcone pracy nad interpretacją we współpracy z kompozytorem

Zajęcia prowadzi Rafał Augustyn - kompozytor i krytyk muzyczny. Tematem warsztatów są skomponowane przez niego w latach 90. XX wieku "Wariacje na temat Paganiniego". Jest to utwór złożony z trzydziestu bardzo różnorodnych wariacji, w których nie zawsze jest łatwo odnaleźć temat. Zadaniem uczestników jest wybranie i przygotowanie co najmniej dwóch wariacji. Głównym celem warsztatu jest konfrontacja wizji wykonawcy z zamysłem kompozytora i możliwość bezpośredniego kontaktu z twórcą podczas pracy wykonawcy. Oprócz zajęć z kompozytorem odbył się wykład Marka Chołoniewskiego o bio-feedbacku połączony z prezentacją urządzenia MindWave Mobile, a także warsztaty z udziałem Janusza Olejniczka. Marek Chołoniewski to wybitny twórca muzyki elektronicznej, kierownik Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2011 Prezes Międzynarodowej Konfederacji Muzyki Elektroakustycznej. Dla uczestników warsztatów wybitnego pianisty, chopinisty Janusza Olejniczka była to rzadka okazja do pracy z tym artystą nad najnowszym repertuarem.

2. Warsztaty komponowania za pomocą aplikacji na urządzeniach mobilnych prowadzone przez Cezarego Duchnowskiego

Trzy dni warsztatów z kompozycji wypełniają zajęcia praktyczne z Cezarym Duchnowskim oraz spotkanie z Pawłem Mykietynem nt. wykorzystania komputera w muzycznym procesie twórczym w kontekście ostatniej opery kompozytora - "Czarodziejska góra". Cezary Duchnowski to kompozytor i pianista w sposób szczególny interesujący się muzyką elektroakustyczną. Jest jednym z inicjatorów powstania Studia Kompozycji Komputerowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie wykłada. Rozmowa z Mykietynem poprowadzona przez Agatę Kwiecińską (10.12, godz. 18.00) będzie prawdopodobnie pierwszą okazją do szerszej refleksji i wywiadu z kompozytorem od czasu premiery jego dzieła operowego (podczas tegorocznego poznańskiego "Malta Festival").

Podsumowaniem cyklu obu bloków zajęć będzie koncert z udziałem Rafała Augustyna, Cezarego Duchnowskiego oraz uczestników warsztatów, prezentujący najlepsze interpretacje uczestników oraz kompozycję powstałą na iPadach - w piątek (11.12) o godz. 19.00 w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana (al. Niepodległości 77/85).

Wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do odbioru przed koncertem.

mc/mm

Czytaj także

Mykietyn: boję się, że kulturę czeka rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:30
- Słyszę, że sztuka ma być teraz "narodowa" i nie wiem, co to znaczy. Dla mnie bez znaczenia jest, czy Chopin był Polakiem czy Australijczykiem - komentował znakomity kompozytor zapowiedzi zmian w polskiej polityce kulturalnej.
rozwiń zwiń