REKLAMA

Mecz towarzyski

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 16:38
Muzykalni cykliści, dryblujący jazzmani i gadające fortepiany

"Mecz towarzyski. Festiwal Instalacji Muzycznych" to mini-festiwal instalacji muzycznych w wyborze Pawła Mykietyna, organizowany w dniach 23-24 czerwca przez Nowy Teatr w Warszawie.

W programie znajdą się: Mykietyn - Ablinger – Blecharz – Kagel – Nepelski – Warszawska Masa Krytyczna – zespół Profesjonalizm – Penderecki – Zidane”. Uwrażliwianie na nowe zjawiska muzyczne, przybliżanie arcydzieł muzyki współczesnej i konsekwentne budowanie platformy dla dyskusji o muzyce, od początku stanowią integralną część edukacyjnej i kulturotwórczej idei Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Organizacja wydarzenia jest kontynuacją tej idei.

 

Muzyka i sport są formą różnorakich kontaktów międzyludzkich, czytelnych dla wszystkich kultur. Muzyka w sporcie i sport w muzyce to sfery oddziaływania wielu kierunków muzycznych, zainteresowanie indywidualności kompozytorskich, nowatorskiego wykorzystywania dźwięków a także skojarzenie go z ruchem i przestrzenią. Chcemy się przyłączyć do tego wielkiego święta sportu, zmierzyć się z tematami sportowymi, połączyć melomanów i kibiców sportowych, udowodnić, że możliwy jest dialog między tymi, pozornie skrajnymi, dziedzinami.

 

Do współpracy zaprosiliśmy młodych, odnoszących sukcesy kompozytorów i muzyków – Karola Nepelskego, Marcina Maseckiego, Kamila Szuszkiewicza, Michała Górczyńskiego, Tomasza Dudę, Piotra Domagalskiego, Jerzego Rogiewicza, Wojciecha Blecharza. Specjalnie na tę okazję powstały unikalne i oryginalne kompozycje, które przez dwa dni będą rozbrzmiewać w przestrzeniach warszawskiej Królikarni. Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się koncert zespołu Profesjonalizm, który podjął się muzycznej improwizacji (taperowania) podczas relacji na żywo jednego z meczów ćwierćfinałowych Euro.

Ponadto chcemy zaprezentować kultowe utwory, które weszły już do kanonu muzyki współczesnej m.in. „Eine Breise” Mauricio Kagela oraz „Ekecheiria” Krzysztofa Pendereckiego.

Zaprosiliśmy również do współpracy jednego z najciekawszych kompozytorów europejskich – Petera Ablingera, który przywiezie do Warszawy swoje instalacje dźwiękowe. Programowi będzie towarzyszyć pokaz filmu „Zidane, portret XXI wieku” w reżyserii Douglasa Gordona, Philippe’a Parreno.

 

Przygotowując festiwal chcielibyśmy pokazywać i tłumaczyć czym jest muzyka współczesna – sztuka w znacznej mierze jeszcze nieujarzmiona, będąca trochę nieodkrytym podziemiem kulturowym; kultowa dla bardzo wąskiego grona odbiorców. Wyprowadzając ją w przestrzeń publiczną, poza sale koncertowe chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Tę swobodną formą odbioru będziemy zachęcać do wspólnego muzykowania i odkrywania muzyki na samym sobie.

Projektowi przyświeca idea rozpowszechniania i propagowania muzyki współczesnej w jej aktualnym wymiarze. Staramy się aby podejmowane przez nas działania korespondowały z najnowszymi zjawiskami w szeroko rozumianej kulturze muzycznej. Nie chcemy jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do słuchaczy muzyki współczesnej i środowisk artystycznych. Działania nasze kierujemy, poza osobami zainteresowanymi, również do przypadkowych przechodniów i lokalnej społeczności Mokotowa - stąd lokalizacja poszczególnych wydarzeń na wolnym powietrzu, w zielonej części Mokotowa, w popularnych strefach spacerowych warszawiaków.

Liczymy, że swobodna forma słuchania muzyki w ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych i bezpłatny charakter imprezy przyciągnie szerokie grono odbiorców z różnych środowisk. Szczególne znaczenie ma również interaktywna formuła festiwalu. Duża część instalacji zakłada aktywny i twórczy wkład publiczności, rozwija świadomość muzyczną, pobudza do aktywności sportowej, może być słuchana i oglądana zarówno przez dorosłych jak i dzieci.