Polski buddyzm według Teatru Gardzienice

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 15:00
Kończy się piąta rezydencja Teatru Gardzienice w Warszawie, który w Instytucie Teatralnym przypomni postać buddystki Wandy Dynowskiej, przyjaciółki Piłsudskiego, Dalajlamy i Wojtyły.
Audio
  • Anna Dąbrowska i Krzysztof Bieliński podsumowują piątą rezydencję Teatru Gardzienice w Warszawie (Poranek Dwójki)
Wanda Dynowska mówiła, że jej celem było pokazać duszę Polski Indiom, choćby małej garstce ludzi żywych i otwartych
Wanda Dynowska mówiła, że jej celem było "pokazać duszę Polski Indiom, choćby małej garstce ludzi żywych i otwartych"Foto: Jim Bowen/flickr/cc

Pierwszego dnia na wydziale Artes Liberales UW Włodzimierz Staniewski wraz z prof. Jerzym Axerem otworzył Pracownię Ekologii Teatru. – Ma ona łączyć naukę ze sztuką. Otwarta będzie dla wszystkich studentów UW, stypendystów z kraju i zagranicy oraz uczestników gardzienickiej Akademii Praktyk Teatralnych – mówiła Anna Dąbrowska z Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Rezydencję gardzienickiego teatru zakończy 31 marca wieczór poświęcony nieco zapomnianej Polce - Wandzie Dynowskiej, która była niezwykłą ambasadorką polsko-indyjską. To dzięki niej Dalajlama miał zostać wegetarianinem. A jej polityczna działalność sprawiła, że była szpiegowana zarówno przez służby PRL, jak i wywiad brytyjski.

***

Prowadzenie: Tomasz Obertyn

Goście: Anna Dąbrowska (Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice), Krzysztof Bieliński (autor zdjęć albumu "Staniewski - Gardzienice - Antyk")

Data emisji: 31.03.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stefan Treugutt. Objaśniał teatr milionom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 22:30
– Wybrałam Treugutta na studiach nie z powodu autorytetu naukowego, ale jego cotygodniowych występów w Teatrze Telewizji - mówiła o mistrzu polskiej teatrologii prof. Maria Prussak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

33 najważniejsze książki wg aktorów Teatru Ochoty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 11:55
- Chcieliśmy się odciąć od znanych list i stworzyć własny literacki kanon - mówiła o genezie przedstawienia "33 powieści, które każdy powinien znać" aktorka Aleksandra Pisula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra u Schillera - spełnione marzenie Sadowego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 12:00
- To wielka, znakomita postać, przed spotkaniem z nim czułem zdenerwowanie - tak historię o Leonie Schillerze rozpoczął Witold Sadowy - aktor, publicysta teatralny.
rozwiń zwiń