Elżbieta Czyżewska – nie chciała być nikim innym tylko aktorką

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 10:30
Jest niekwestionowaną legendą polskiego kina. O życiu, twórczości i zmaganiach z losem Elżbiety Czyżewskiej opowiada pełnometrażowy film dokumentalny pt. "Aktorka".
Audio
  • Elżbieta Czyżewska – kobieta, która nie chciała być nikim innym, tylko aktorką (Poranek Dwójki)
 Ten film jest analizą bycia aktorką  mówi Kinga Dębska, współautorka filmu Aktorka (na zdjęciu: Elżbieta Czyżewska i Janusz Guttner w filmie Niekochana)
– Ten film jest analizą bycia aktorką – mówi Kinga Dębska, współautorka filmu "Aktorka" (na zdjęciu: Elżbieta Czyżewska i Janusz Guttner w filmie "Niekochana")Foto: PAP/CAF

Kinga Dębska i Maja Konwicka, autorki produkcji, mówią słuchaczom Dwójki o pracy nad produkcją i wspominają kobietę, którą słusznie uważa się za jedną z największych dwudziestowiecznych artystek polskiego kina.

– Ten film ma różne kolory i pokazuje Elżbietę Czyżewską jako bardzo ciekawego człowieka. Nie ma jej z nami już 5 lat, a my mówimy o niej tak, jakby wciąż była wśród nas – zauważa Kinga Dębska.

Maja Konwicka stwierdza, że Elżbieta Czyżewska "nie chciała być nikim innym, tylko aktorką" i była nią mimo wszelkich przeciwności. – Ona była najbardziej fascynująca osobą, jaką kiedykolwiek poznałam – dodaje rozmówczyni Pawła Siwka.

Autorki filmu zdradzają podczas rozmowy, kiedy obraz będą mogli obejrzeć widzowie polskiej telewizji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Kinga Dębska, Maja Konwicka (autorki filmu "Aktorka")

Data emisji: 8.06.2015

Godzina emisji: 8.035

iwo/jp

Czytaj także

Andrzej Wajda: Elżbieta Czyżewska, aktorka od niespodziewanych scen

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 08:00
– Ona tworzyła przed kamerą przypadkowe, fascynujące sytuacje, improwizowała. I w odróżnieniu od wielu innych miała tego świadomość – opowiadał w Dwójce słynny reżyser o Elżbiecie Czyżewskiej, znakomitej aktorce, jeden z największych artystek polskiego kina minionego wieku.
rozwiń zwiń