"Bycza krew". Książka o Franciszku Starowieyskim

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 18:15
Franciszek Starowieyski pseudonim Byk - każdy pamięta go nieco inaczej, ale każdy jako żywo pamięta, bo czy o Franku można zapomnieć? Jest przecież bohaterem tysiąca anegdot.
Fragment okładki książki Franciszek Starowieyski. Bycza krew
Fragment okładki książki "Franciszek Starowieyski. Bycza krew"Foto: Mat. pras.

Żona artysty, Teresa Starowieyska, ujawnia nieznane szczegóły z jego życia. Po raz pierwszy opowiadają o nim synowie, Antoni i Mikołaj oraz brat, Kazimierz. Beata Tyszkiewicz, Ewa Telega, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski i jego pozostali przyjaciele tworzą wspólnie portret Franciszka Starowieyskiego w nowej odsłonie. Nie na darmo powiedział Elżbiecie Dzikowskiej, że widz oczekuje od twórcy, aby go zgorszył, obraził i zaszokował. Byk się odradza. Byk, jakiego nie znacie!

Książka jest zapisem życia jednego z najwybitniejszych polskich artystów naszych czasów, ale też zapisem epoki, która przeminęła. A zatem powróćmy razem z Franciszkiem Starowieyskim do klimatycznych czasów PRL-u...

Okładka książki Okładka książki

FRANCISZEK STAROWIEYSKI (1930-2009) Wybitny grafik, malarz, scenograf posługujący się pseudonimem Byk. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Profesor Europejskiej Akademii Sztuki. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII-wiecznej. Autor dzieł o bogatej symbolice: plakatów, ilustracji, opracowań graficznych książek, barokowej kaligrafii oraz obrazów, które antydatował o 300 lat. Twórca Teatru Rysowania. Bohater filmu Andrzeja Papuzińskiego "Bykowi chwała". Miał ponad 200 wystaw w kraju i za granicą. Był pierwszym Polakiem, który doczekał się wystawy w Museum of Modern Art (MoMa) w Nowym Jorku. Przez kilka lat pracował w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Szwajcarii oraz we Francji.

IZABELA GÓRNICKA-ZDZIECH Dziennikarka i autorka książek. Wydała tomiki poetyckie: "Sianokosy" i "Przez Ucho Igielne" oraz portrety prozą, m.in. "Sukienkę ze starego płaszcza" we współpracy z Ludmiłą Marjańską, "Wszystko jest takie kruche" z Ewą Błaszczyk, "O trzeciej nad ranem" z Ernestem Bryllem. Przez kilka lat pisała książki z Franciszkiem Starowieyskim. Tak powstały: "Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego", "Przewodnik zacnego kolekcjonera według Franciszka Starowieyskiego" i "Przewodnik po kobietach według Franciszka Starowieyskiego". Po odejściu artysty opublikowała wraz z jego żoną, Teresą Starowieyską "Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego".

mat. pras./mg/mm

Czytaj także

Białe kruki ze zbiorów Jacka Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 12:00
- To niekoniecznie muszą być wydawnictwa bardzo cenne. Ale zawsze rzadkie i wyjątkowe - mówił poeta zapytany o książki, z którymi nigdy nie chciałby się rozstać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sybille Bedford - pisarka w drodze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:15
Sybille Bedford przeżyła 95 lat. Chociaż pochodziła z rodziny niemiecko-żydowskiej, pisała po angielsku. - To wielka kulturowa i językowa mozaika - mówi Marek Zagańczyk.
rozwiń zwiń