Folkowisko. Festiwal Kultury Pogranicza

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:14
Impreza organizowana od kilku lat niemal na końcu świata - we wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim - poświęcona jest kulturze tradycyjnej, choć wśród festiwalowych atrakcji można znaleźć także wydarzenia luźno związane z ludowością. W tym roku wydarzenie potrwa od 7 do 10 lipca.
Jeden z ubiegłorocznych koncertów na festiwalu Folkowisko
Jeden z ubiegłorocznych koncertów na festiwalu FolkowiskoFoto: Agata Kurasińska/materiały prasowe

Pomysł organizacji festiwalu narodził się w 2009 roku podczas nieformalnych spotkań grupy przyjaciół, a pierwszą oficjalną odsłonę zorganizowaliśmy dwa lata później. Odtąd impreza odbywa się co roku, w drugi weekend lipca, na terenie położonego w sąsiedztwie pól, lasów i zabytkowej cerkwi ośrodka wypoczynkowego Chutor Gorajec. 

W ciągu kolejnych lat gorajeckie spotkania zamieniły się w jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. W tym roku odbędzie się szósta oficjalna edycja Folkowiska. W poprzednich wzięli udział goście z całej Polski oraz z Anglii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Rosji, Ukrainy i Węgier. Liczba uczestników, którzy co roku odwiedzają nas w ciągu festiwalowych dni oscyluje wokół 2 tysięcy.

Wśród gości Festiwalu są osoby otwarte na nowe doświadczenia, zainteresowane muzyką tradycyjną i nowoczesnym, zdrowym stylem życia pochodzące ze wsi i miast w Polsce i na całym świecie.

Festiwal Folkowisko został uhonorowany europejskim znakiem jakości EFFE! Na międzynarodową listę został wpisany razem z takimi znanymi imprezami jak FAMA, CAMERIMAGE, Malta Festival oraz Wratislavia Cantans.
EFFE LABEL to znak jakości europejskich festiwali przyznawany przez European Festivals Association. Kryteriami, którymi kierowali się eksperci przy wyróżnianiu wydarzeń były lokalne zaangażowanie, globalna perspektywa oraz wysoki poziom artystyczny.

Na Folkowisku wystąpiło już kilkudziesięciu europejskich artystów. Wśród najbardziej interesujących zespołów, które dotąd gościły dwie gorajeckie sceny, były buntownicza R.UT.A. i muzycy z Kapeli ze Wsi Warszawa, jazzowa Dagadana, niepokorne Same Suki oraz grupa Bohemian Betyars prezentująca mieszankę punku i ska z muzyką cygańską i węgierską. Byli u nas podbijający polską scenę kozacy z grupy Joryj Kłoc, estoński turbo-Nordic folkowy Trad.Attack! i polska grupa Hańba, która w swojej twórczości opowiada o podwórkach polskich miast II Rzeczpospolitej. Pojawiali się też tacy artyści jak bard Jacek Kleyff, ukraińska kapela Liudy Dobri, krakowska Vladimirska i zaskakujące Studium Instrumentów Etnicznych.

Folkowisko to jednak nie tylko impreza muzyczna, to wyjątkowa opowieść. Podczas wieczorów opowiadaczy można posłuchać zarówno ludowych bajarzy, jak  i miejskich podróżników. W minionych latach poeta Jacek Podsiadło opowiadał o fascynacji polskim buntem, a pisarz Andrzej Stasiuk mówił nie tylko o swoich książkach, ale także prezentował fotografie z podróży po Mongolii. Razem z nimi swoje opowieści snuli także opowiadacze-naturszczycy z wielu polskich wsi.

Festiwal w Gorajcu to także przebogata oferta warsztatów, rajdów, gier i pokazów – do tego stopnia, że uczestnicy zaczęli go nazywać festiwalem totalnym. Goście mogą brać udział w rowerowych, pieszych i kajakowych rajdach, wycieczkach, dziesiątkach warsztatów (m. in. rękodzieła, kamieniarki, ceramiki, śpiewu, tańca i gry na instrumentach, kaligrafii, gotowania), zwiedzać XVI-wieczną drewnianą cerkiew, objadać się regionalnymi smakołykami i zagrać w jedyną w Polsce grę wiejską.

Dotychczasowe Folkowiska były poświęcone kulturze ukraińskiej (2011), żydowskiej (2012), kulturze chłopskiej i chłopskim buntom (2013), kulturze babskiej i kulturotwórczej roli kobiet (2014) oraz migracjom i wędrówkom (2015). W 2016 roku motywem przewodnim są trzy Galicje: polska, ukraińska i hiszpańska.

***

mat. prasowe/mc/jp

Zobacz więcej na temat: folk KULTURA muzyka ludowa