X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Bralczyk: pan Wołodyjowski niczym Kubuś Puchatek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
W audycji "O literaturze nie całkiem poważnie" zastanawialiśmy się, czy Sienkiewiczowska "Trylogia" jest nadal aktualna. O wartość dzieła spierali się prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek.
Audio
  • Z Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem rozmawiała Iwona Malinowska (Dwójka/O literaturze nie całkiem poważnie)
prof. Jerzy Bralczyk
prof. Jerzy BralczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zdaniem prof. Bralczyka "Trylogia" Henryka Sienkiewicza jest dziełem, które do dziś wzbudza zainteresowania nawet wśród ludzi młodych. Według językoznawcy to zasługa odpowiednio skonturowanych postaci. - Sienkiewicz scharakteryzował bohaterów tak, że mimo wad wzbudzają sympatię czytelnika - mówi. - Na przykład Wołodyjowski jest odpowiednikiem mało rozgarniętego Kubusia Puchatka, ale doceniamy jakiego waleczność - dodaje.
Michał Ogórek podobnie jak prof. Bralczyk docenia niejednoznaczność bohaterów. Jednak przyznaje, że fabuła "Trylogii" jest czasami zbyt przewidywalna. - Momentami ta powieść trochę przypomina telenowelę, ale to chyba przez poziom skomplikowania fabuły i obowiązkowe dobre zakończenie - mówi felietonista. - Choć trzeba przyznać, że czasami Sienkiewicz potrafił przełamać konwencje, zwłaszcza kiedy opisywał przeżycia wewnętrzne bohaterów - zauważa gość Dwójki.

Audycję przygotowały Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska.

(szr)

Zobacz więcej na temat: Henryk Sienkiewicz Jerzy Bralczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co łączyło Tuwima z Ordonką i Pawlikowską-Jasnorzewską?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 21:00
Dla pierwszej pisał - na ekskluzywnych zasadach - piosenki. Z drugą dzielił zamiłowanie do "książek magicznych". Wielowymiarowość twórczej aktywności autora "Lokomotywy" miała o wiele bardziej skomplikowane źródła, niż zwykło się przypuszczać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boris Vian wyobraźnią ustanawiał rzeczywistość"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:50
Wszystko co robił, robił w gorączce. A jego twórczość wyprzedziła epokę, w której żył. W audycji "O literaturze nie całkiem poważnie", w związku z premierą filmu "Dziewczyna z Lilią", rozmawialiśmy o Borisie Vianie, twórcy powieści o tym samym tytule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od świtu aż do kolacji, nikt nie może zmienić stacji", czyli najlepsze limeryki Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 13:10
Zwyciężyły te zabawne, frywolne, wykorzystujące fantastyczne pomysły językowe. Limeryki – bo o nich mowa – okazały się wdzięcznym zadaniem konkursowym dla słuchaczy Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:00
- Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej - opowiadał w Dwójce Jan Gondowicz. Dziś wspominamy 130. rocznicę urodzin autora "Awantury o Basię" czy "Szatana z siódmej klasy".
rozwiń zwiń