X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eichelberger: starość to też dzieło koncernów farmaceutycznych

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 20:00
- Reklamy wmawiają nam, że jesteśmy chorzy i gwałtownie się starzejemy. W efekcie ta granica przesuwa się w stronę 50. roku życia - mówił psycholog w Dwójce. Pozostali goście "W tyglu kultury" mieli diametralnie inne spostrzeżenia na temat starości. Ilu rozmówców i perspektyw, tyle wizji schyłku życia...
Audio
  • Eichelberger: starość to też dzieło koncernów farmaceutycznych (W tyglu kultury/Dwójka)
Wojciech Eichelberger w Dwójce
Wojciech Eichelberger w DwójceFoto: Grzegorz Śledź / PR2


- Starość to zjawisko społeczne, indukowane przez obyczaje, obowiązujące sposoby myślenia, ale też... marketing - przekonywał Wojciech Eichelberger. - Badania antropologiczne pokazują, że to bardziej stan umysłu niż ciała. Rodzaj przekonania, które można zmienić, a wtedy nawet procesy fizjologiczne będą przebiegały inaczej - podkreślił. Jako przykład podał pewne plemię Indian żyjące na terenie Meksyku, w którym dojrzały wiek utożsamiany jest nie tylko ze sprawnością umysłową, lecz także fizyczną. W rezultacie sześćdziesięciolatkowie są tam najlepszymi biegaczami-kurierami, a większość populacji umiera w okolicach setki, w znakomitym zdrowiu...

Może więc problem starości jest problemem specyficznym dla kultury Zachodu? Jak przekonuje sinolog, doktor Małgorzata Religa, status ludzi w podeszłym wieku na Dalekim Wschodzie wcale nie jest tak znakomity, jak zwykło się uważać. Z drugiej strony nie do końca upadł też "autorytet starców" na Zachodzie. - Kiedyś nazywano tak mężczyzn w okolicach pięćdziesiątki - zwraca uwagę socjolog i ekonomista, doktor Paweł Kubicki. - I w Europie Zachodniej czy w USA właśnie ta grupa dysponuje wciąż największa władzą oraz majątkiem. To prezesi korporacji - podkreślił.

Z tą opinią zgodził się (wkrótce przechodzący na emeryturę...) historyk, profesor Marcin Kula, polemizując z uproszczoną tezą, postawioną przez Georgesa Minois w "Historii starości", jakoby historia Europy miała być historią degradacji starców.

A jak na rozumienie starości wpłynęły komunizm oraz kapitalizm? I dlaczego starsze kobiety są tak lekceważone w mowie potocznej, a jednocześnie lepiej radzą sobie z podeszłym wiekiem niż mężczyźni? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji "W tyglu kultury", która poprowadził Michał Nowak.

***

"W tyglu kultury" to spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata filmu, literatury, muzyki, teatru i sztuk wizualnych, przybliżające ich nieznane do tej pory twarze. W cyklu odbywają się również debaty dotyczące istotnych zagadnień, którymi żyje świat kultury, a które wymykają się jednoznacznym sądom.

Zobacz więcej na temat: psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto naprawi krajobraz polskich miast?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:00
- Górale mawiają, że można być mądrym ogólnie albo mądrym konkretnie. Cóż z tego, że chcemy, by było ładnie, jeśli nic w tym kierunku nie robimy? - pytał retorycznie architekt i muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka. "W tyglu kultury" rozmawialiśmy o estetyce polskiej przestrzeni publicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka Polka w ponowoczesnym kapitalizmie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 21:00
- Żyjemy w systemie neoliberalnym, w którym jesteśmy oceniani na podstawie naszego sukcesu finansowego, a nie na podstawie sukcesu rozumianego np. jako dobre wychowanie dzieci - mówiła w Dwójce socjolog dr Elżbieta Korolczuk.
rozwiń zwiń