Magdalena Merta: Tomasza pociągała Ameryka jako projekt

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 13:00
- Zwracał uwagę na fenomen amerykańskiego patriotyzmu, Mówił, że to jest taki kraj, w którym można być patriotą w pierwszym pokoleniu, jako imigrant można być traktowanym na równych prawach z innymi członkami wspólnoty - wspominała wdowa po Tomaszu Mercie.
Audio
  • "Nieodzowność konserwatyzmu" - dyskusja o esejach Tomasza Merty (W tyglu kultury/Dwójka)
Tomasz Merta
Tomasz MertaFoto: PAP/Szymon Pulcyn

10 kwietnia minie czwarta rocznica tragicznej śmierci Tomasza Merty. W audycji "W tyglu kultury" wybitnego intelektualistę, wiceministra kultury i głównego konserwatora zabytków, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wspominali jego przyjaciele i uczniowie.

- Tomek był człowiekiem szlachetnym i niezwykle pogodnym - opowiadał Dariusz Gawin, publicysta Teologii Politycznej. – On relacjonując poglądy, z którymi się nie zgadzał, relacjonował je w sposób maksymalnie rzetelny. W jego pisarstwie widać założenie, że nawet jeśli kogoś chcemy skrytykować, to najpierw powinniśmy się postarać zrozumieć jego myśl i ją wiernie zrelacjonować. To podnosi poprzeczkę, ale tłumaczy też jego sukces pisarski - dodawał gość Barbary Schabowskiej i Mateusza Matyszkowicza.

Merta był konserwatystą, który potrafił rozmawiać z przedstawicielami różnych koncepcji politycznych. Umiejętność tę doceniali politycy. Merta był wiceministrem kultury zarówno za rządów Prawa i Sprawiedliwości, jak i Platformy Obywatelskiej. Uczestniczka jego zajęć na Uniwersytecie Warszawskim Agata Szczęśniak podkreślała zdolność Merty do formułowania "ciepłej krytyki". - Ujmujące jest to, że większość jego tekstów jest napisana pięknym językiem w stylu, którego dziś mi brakuje na polskiej prawicy - mówiła.

Magdalena Merta wspominała, że wiele ze swych przemyśleń jej mąż sprawdzał najpierw na niej. - Miałam wrażenie, że Tomek wypróbowuje na mnie działanie swoich sądów. Prosił, żebym go skomentowała. Potem czytałam jego zdania, gdzie wyrażał swój pogląd uzupełniony o frazę "można także powiedzieć...” i w tych słowach odnajdowałam swoją polemikę, na którą zaraz znajdował swój kontrargument. Bardzo lubiłam jego sposób myślenia i swoją rolę w powstawaniu jego refleksji...

Więcej wspomnień o Tomaszu Mercie i esejach zebranych w książce "Nieodzowność konserwatyzmu" - w nagraniu audycji, w której udział wzięli Agata Szczęśniak, Piotr Kieżun, Jan Ołdakowski i Dariusz Gawin.

Audycja powstała we współpracy z Teologią Polityczną.

Relacja wideo z dyskusji wkrótce na naszej stronie.

/

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Tomasz Merta
Czytaj także

"Selekcja w Gdyni była za ostra". Dyskusja o festiwalu filmowym

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:50
- Nawet na tych największych festiwalach konkurs główny nie jest tylko i wyłącznie konkursem arcydzieł - mówił w Dwójce Michał Oleszczyk, nowy dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jakie zmiany czekają tę imprezę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w 1990 roku Armia Czerwona miała bronić granicy na Odrze i Nysie?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 08:00
- W sondażu większość Polaków uznała, że wojska radzieckie nie powinny opuszczać naszych ziem przed uznaniem zachodniej granicy przez nowe państwo niemieckie - przypomniał w cyklu "Ćwierćwiecze" Waldemar Kuczyński, doradca premiera Mazowieckiego. Czy ten rząd popełnił grzech "zbytniej ostrożności"?
rozwiń zwiń